zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do roku 2020 můžeme snížit skleníkové emise až na polovinu

14.05.2008
Ovzduší
Do roku 2020 můžeme snížit skleníkové emise až na polovinu

Až na polovinu lze snížit do roku 2020 současné emise skleníkových plynů (oxidu uhličitého, oxidu dusného či metanu) v České republice za přijatelných investičních nákladů. Vyplývá to ze studie, kterou pro Ministerstvo životního prostředí zpracovala společnost Enviros. „Do letošního podzimu předložíme vládě novou klimatickou politiku ČR, která bude obsahovat konkrétní návrhy redukčních opatření, ale i adaptačních nástrojů na dopady klimatických změn,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

 

Náklady, které si vyžádá 50% redukce skleníkových plynů, se pohybují pod hranicí dvou tisíc korun za ušetřenou tunu skleníkových plynů (CO2ekv). Celkový redukční potenciál skleníkových plynů je ještě vyšší – ČR by jich mohla vypouštět v roce 2020 až o 70 % méně než dnes. Ovšem nad hranicí poloviční redukce jsou již náklady vyšší.

 

Mezi klíčová redukční opatření počítáme:

 

Ø      náhradu uhlí zemním plynem v energetice

Ø      zvýšení využívání biomasy při výrobě elektřiny i tepla

Ø      zvýšení efektivity využití paliv v dopravě

Ø      zvyšování energetické efektivity v průmyslu a energetice

Ø      zvýšení využití bioplynu

Ø      úspory energií v sektoru domácností

Ø      kombinovaná výroba tepla a elektřiny

 

České emise skleníkových plynů v roce 2006 byly 144 milionů tun CO2ekv. Důsledná aplikace sedmi vyjmenovaných klíčových opatření by znamenala snížení skleníkových emisí o 46 milionů tun CO2ekv.

 

Novou Politiku ochrany klimatu v ČR, která vychází z klimaticko-energetického balíčku Evropské unie i ze závěrů prezentované studie Envirosu, nyní zpracovává expertní tým MŽP tak, aby mohla být do konce letošního září předložena vládě.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí