zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Počítačový odpad se změní na bezpečné a užitečné produkty

15.05.2008
Odpady
Počítačový odpad se změní na bezpečné a užitečné produkty

Vyřazené počítačové díly by mohly jednoho dne možná sloužit jako palivo do vašeho auta.

To proto, že výzkumníci v Rumunsku a Turecku vyvinuli podle webu Science Daily společně jednoduchou a účinnou metodu pro recyklaci desek s plošnými spoji. Výsledkem je surovina šetrná k životnímu prostředí, která se dá použít jako přísada do paliva, plastů, a výchozí surovina pro některé druhy spotřebního zboží.

Prudký nárůst používání počítačů vytvořil jeden z velkých světových problémů, z kterého ochránce životního prostředí patřičně bolí hlava. Co dělat se všemi těmi vyřazenými deskami plošných spojů, které obsahují vysoké hodnoty imisí,  jako jsou těžké kovy a samozhášecí přísady, které mohou potenciálně ublížit lidem?

Výzkumníci proto hledají způsoby, jak odstranit tyto toxiny tak, aby byly odpadové materiály bezpečně recyklovatelné.

Jak vyplývá ze studie Cornelie Vasilevy a jejích rumunských a tureckých kolegů, shromáždili výzkumníci desky s plošnými spoji z vyřazených počítačů a zpracovali je  za vysokých teplot, přítomnosti katalyzátorů a s využitím chemické filtrace.

Touto metodou odstranili z odpadu  téměř všechny toxické substance, a získali oleje, které mohou být podle výzkumníků užity jako palivo nebo výchozí surovina pro široké spektrum spotřebního zboží.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí