zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Liberecku hořela skládka, obyvatelé nesměli vycházet

16.05.2008
Odpady
Havárie
Na Liberecku hořela skládka, obyvatelé nesměli vycházet

Po jedenácti hodinách se podařilo patnácti hasičkým jednotkám z Libereckého kraje uhasit požár skládky v Košťálově na Semilsku. Hasiči už také skládku předali provozovateli a odvolali zákaz vycházení a větrání pro obyvatele Košťálova. Správci skládky nařídili provádění dohledu na skládkou až do 20. května.

Skládka začala hořet několik minut po středeční půlnoci a hasiči kvůli tomu vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Oheň se přitom rozhořel pouze několik desítek metrů od místa, kde hasiči zasahovali u požáru už v neděli. Jedovaté zplodiny ohrožují místní obyvatele, kteří mají vyhlášen zákaz vycházení z domů a větrání.

Jak Právu sdělila mluvčí krajských hasičů v Liberci Iva Michalíčková, zachvátily plameny tentokrát plochu o rozloze asi 1400 metrů čtverečních.

"Oheň zasáhl hromady odpadků do hloubky několika metrů. Na místě je velké množství kouře a jedovatých zplodin hoření. Celou situaci velmi ztěžují také špatné rozptylové podmínky,“ popsala průběh zásahu Michalíčková. Zasahující hasiči proto pracují v dýchacích přístrojích, které si kvůli náročnému zásahu musí velmi často měnit.

Hasiči bojují s požárem skládky v Košťálově na Semilsku.

Hasiči bojují s požárem skládky v Košťálově na Semilsku. Foto: HZS Libereckého kraje.

Nasazen i protiplynový automobil

"Na místo byl proto povolán protiplynový automobil a kontejner ze stanice Semily a další kompresor hasičů z podniku České dráhy, aby bylo možné zajisti plnění velkého množství tlakových lahví dýchacích přístrojů,“ vysvětlila mluvčí hasičů. Vzhledem k velkému žáru museli hasiči přemístit stanoviště pro plnění láhví do samotné obce Košťálov, kde není vzduch kontaminovaný zplodinami. Naplněné láhve pak vozí hasičů dva kilometry k místu zásahu.

Hasiči jsou vyčerpaní, proto se jejich týmy často obměňují. "Dochází také smáčedlo, které se přidává do hasební vody k lepšímu přilnutí na hořící odpad. Momentálně mají hasiči požár lokalizován, plocha požáru se již nezvětšuje,“ dodala Michalíčková.

Hasiči bojují s požárem skládky v Košťálově na Semilsku.

Hasiči bojují s požárem skládky v Košťálově na Semilsku. Foto: HZS Libereckého kraje.

Jak dlouho budou jednotky s živlem bojovat, se nedá odhadnout. Záleží především na tom, jak hluboko se oheň rozšířil. Nepříznivé situaci na místě nahrává i to, že se hasičů nedostává nakladačů, které by pomohly rozhrnout odpad a k dispozici mají zatím jen jeden, jenž patří firmě provozující skládku.

"Ostatní stroje jsou údajně nefunkční. Situace na místě zatím není příznivá a hasební práce potrvají pravděpodobně celý den,“ uzavřela Michalíčková. Požárem se už zabývá kromě policie také semilský odbor životního prostředí.

http://www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí