zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlastníkovi Transgasu klesl provozní zisk

19.05.2008
Energie
Vlastníkovi Transgasu klesl provozní zisk

Německé energetické společnosti RWE klesl v prvním čtvrtletí provozní zisk o desetinu na 2,5 miliardy eur (62,5 miliardy korun). Majitel české plynárenské skupiny Transgas včera uvedl, že výsledek ovlivnily regulace německého trhu, výdaje na certifikáty o emisích skleníkových plynů a nižší příjem z obchodování s elektřinou a plynem.

Pokles zisku RWE byl větší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali zisk na 2,6 miliardy eur a jeho pokles na 5,7 procenta. "Většina divizí si vedla hůř, než jsem předpokládal," řekl analytik Credit Suisse Christopher Kuplent.

Koncern RWE produkuje nejvíc oxidu uhličitého ze všech evropských firem a rostou mu náklady kvůli potřebným vládním certifikátům. Divizi s výrobou energie z obnovitelných zdrojů založila RWE teprve letos.

Celkové zvýšení nákladů plynoucí z emisních certifikátů odhaduje RWE na 1,2 miliardy eur. Kvůli přísnějšímu vládnímu dohledu přišel německý koncern od začátku roku o jednu z pěti miliard eur tržeb elektrárenské a plynárenské sítě.

RWE včera také zopakovala předpověď, že se jí letos zisk proti minulému roku mírně sníží. Akcie RWE včera klesly o jedno procento na 76,75 eura.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí