zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní správa hmotných rezerv pomáhá v krizových situacích

23.05.2008
Voda
Havárie
Státní správa hmotných rezerv pomáhá v krizových situacích

Tiskové středisko BVV – V rámci ukázek protipovodňových opatření se na Ekologických veletrzích prezentuje Státní správa hmotných rezerv. Tento úřad se významně podílí na zajišťování bezpečnosti ČR. Jeho základním úkolem je zabezpečit věcné zdroje nezbytné k ochraně životů lidí a majetku.

Jde o mosty, stany, čluny, zařízení na pitnou vody a další pomůcky, které se využívají při případných povodních, katastrofách či teroristických útocích. Státní správa hmotných rezerv zapůjčuje tyto věci obcím, městům, hasičům apod. bezplatně. Součástí půjček jsou též deky, ošacení, základní balíčky hygienické potřeby nebo vysoušeče. Prioritně využívá materiálních zdrojů podnikatelských subjektů.

Podle požadavků příslušných ministerstev vytváří a obhospodařuje materiální zásoby v těch komoditách, jejichž běžná produkce by nepokryla předpokládanou zvýšenou potřebu za krizových stavů. Hospodářská opatření pro krizové stavy a ropná bezpečnost jsou v její koncepci pojímány jako součást krizového a obranného plánování státu, řízených Vládou ČR. V rámci nich se správa podílí na zajišťování efektivního využití hospodářských zdrojů pro řešení krizových situací vojenského i nevojenského charakteru. Správa má koordinační roli při zabezpečování věcných zdrojů. Jejich skladba je přizpůsobována potřebám řešení, především v nevojenských krizových situacích. Správa tedy zabezpečuje financování, obměnu, půjčku, nájem, prodej, skladování apod. státních hmotných rezerv. Podílí se také na humanitární pomoci.

Roční objem celkových výdajů správy na svou činnost je v posledních letech zhruba konstantní a pohabuje se v rozmezí 1,7 – 1,9 miliard korun ročně. Významnými položkami z hlediska použití rozpočtových prostředků jsou i výdaje na udržování a ochraňování komodit hmotných rezerv zemědělského a potravinářského charakteru.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí