zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Honda příští rok uvede na trh levný hybridní automobil

26.05.2008
Energie
Honda příští rok uvede na trh levný hybridní automobil

Japonská automobilka Honda Motor uvede začátkem příštího roku na trh nový levný hybridní model. Oznámila to včera firma, která se tak snaží snížit náskok domácího konkurenta, Toyota Motor, u automobilů šetrných k životnímu prostředí.

Společnost doufá, že se jí podaří stlačit cenu modelu pod dva miliony jenů (308 500 Kč). Trhu s hybridními vozy nyní dominuje model Toyota Prius, jehož cena v Česku podle internetových stránek Toyoty začíná na 649 900 Kč. Honda začne nový model prodávat v Japonsku, Severní Americe i Evropě. Hybridní automobily kombinují různé druhy pohonu, nejčastěji benzinový a elektrický, což umožňuje úsporu pohonných hmot. Popularitu těchto vozů posilují stoupající ceny ropy a rostoucí obavy ohledně životního prostředí. Jejich podíl na celkovém prodeji automobilů je ale zatím velmi nízký, a to zčásti kvůli jejich vysoké výrobní i prodejní ceně.

Jasnou jedničkou na trhu s hybridními automobily je nyní Toyota se svým modelem Prius. Ten vstoupil v roce 1997 jako první hybridní automobil na trh a je dosud nejprodávanějším vozem svého druhu. Toyota minulý týden oznámila, že již prodala více než milion vozů Prius.

Ceny hybridních automobilů jsou o minimálně 5000 dolarů (zhruba 80 000 korun) vyšší než ceny srovnatelných modelů s klasickým benzinovým pohonem. Podle generálního ředitele Hondy Takea Fukuiho by však tento cenový rozdíl mohl u další generace hybridních vozů klesnout zhruba na 2000 dolarů.

Honda bude nový model vyrábět pouze v hybridní verzi a počítá s ročním prodejem 100 000 vozů. Další japonská automobilka Nissan Motor plánuje uvést na trh vlastní hybridní vůz v roce 2010. Ve stejném roce hodlá americká automobilka General Motors zahájit prodej hybridního vozu Chevrolet Volt, jehož baterii bude možné dobíjet z běžné elektrické sítě, napsala agentura Reuters.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí