zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Norek americký decimuje českou přírodu

29.05.2008
Příroda
Norek americký decimuje českou přírodu

Ochránci přírody se pokusí snížit počty norků amerických v povodí Zlatého potoka na Havlíčkobrodsku a na území přírodní památky v Černíči na Jihlavsku.

Přemnožené zvíře, jež má domovinu na severoamerickém kontinentu, decimuje zvláště chráněné druhy živočichů. Pilotní projekt obecně prospěšné společnosti Alka Wildlife, jež se zabývá výzkumnými projekty v oblasti biologie a ekologie, podpoří EU.

"Počítáme s tím, že na základě zkušeností získaných z tohoto projektu, by se pak přistoupilo k ochraně dalších cenných lokalit," řekl dnes šéf havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Václav Hlaváč. Norek americký tady nemá přirozeného nepřítele a má široké potravní spektrum: dokáže lovit vodní ptáky, obojživelníky, ryby i plazy a třeba v Brdech decimuje raky kamenáče, uvedl. V povodí Šlapanky jsou na jeho jídelníčku i vzácní skokani ostronosí. Na jaře, když žáby putovaly do tůní u řeky klást vajíčka, je norci téměř zlikvidovali, konstatoval.

Počty norků amerických se podle ochránců přírody velmi těžko odhadují. Na Vysočině jsou jich řádově tisíce. Připadá jich asi 20 až 50 na 100 kilometrů čtverečních. V projektu si chtějí ekologové ověřit, zda lze populace norka na vybraném území nějak potlačit a za jak dlouhou dobu jsou schopni ho znovu osídlit. "Vyhubit ho plošně není reálné, v celé Evropě je proto stejná strategie: eliminovat jejich počty ve vybraných lokalitách se vzácnými druhy živočichů," uvedl Hlaváč, jenž se výzkumu života vyder a norků věnuje 20 let. Na Vysočině připadá v další fázi v úvahu třeba povodí Oslavy, kde norci likvidují vzácné užovky podplamaté.

Odchyt norka není podle Hlaváče vůbec jednoduchý, žije skrytým životem. Navíc je třeba dávat pozor, aby se do sklopných pastí nechytily domácí druhy kunovitých šelem, například tchoř, hranostaj, lasička a vydra. Pasti je proto nutné dvakrát denně kontrolovat.

Zdroj: Blesk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí