zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ASEKOL usnadní občanům třídění elektrozařízení

29.05.2008
Odpady
ASEKOL usnadní občanům třídění elektrozařízení

Lidé se od nynějška budou moci zbavit drobných spotřebičů přímo v práci

Už více než 1250 institucí si objednalo speciální nádobu, jejímž prostřednictvím občané mohou snadněji a pohodlněji třídit drobná vysloužilá elektrozařízení. Tzv. E-box pozitivně ovlivní téměř 4 miliony lidí. S touto alternativou přišla nezisková společnost ASEKOL, která se zabývá organizací sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení. Lidé se v současnosti mohou nefunkčních spotřebičů zbavovat prostřednictvím sběrných dvorů, mobilních svozů nebo prodejen a opraven spotřebičů. ASEKOL zdarma nabízí E-box obcím, úřadům, univerzitám, firmám a posledním prodejcům.

E-boxy byly v minulých měsících zdarma nabídnuty ministerstvům, krajským a obecním úřadům, finančním ředitelstvím, univerzitám a dalším významným institucím. Jedná se o více než 6500 potenciálních nových sběrných míst v celé České republice. „O E-boxy je skutečně velký zájem. Prozatím jsme zaznamenali přes 1250 žádostí, z toho více než tisíc od obcí. Zájem projevily například pražský či brněnský magistrát, krajské úřady Středočeského a Plzeňského kraje nebo finanční ředitelství v Českých Budějovicích. Z firem mohu jmenovat například SONY Czech, BaSyS či různé pobočky RWE. Naši nabídku využili také poslední prodejci, pro které je taková forma sběru jednoduchá a pomáhá jim lépe informovat spotřebitele,“ říká Jan Vrba ze společnosti ASEKOL a doplňuje: „K dnešnímu dni jsme už distribuovali více než 400 nádob, zbylou poptávku uspokojíme do poloviny června. Téměř všichni žadatelé mají zájem o více než jeden E-box. Prostřednictvím E-boxů bude moci pohodlněji třídit drobné spotřebiče zhruba 3 800 000 lidí.“    

Hlavním cílem iniciativy ASEKOLU je přiblížit občanům sběrné nádoby a usnadnit jim tak třídění drobných elektrozařízení. ASEKOL chce pomocí distribuce E-boxů také zvýšit procento recyklace malých spotřebičů. Ty totiž většinou skončí v popelnici. „Je dokázáno, že člověk bude třídit odpad tím spíše, čím snazší má přístup ke sběrným nádobám. Šířením E-boxů do institucí a zaměstnání chceme lidem poskytnout více příležitostí k třídění drobného elektroodpadu. Vzít z domu nefunkční mobil, kalkulačku nebo telefon a zbavit se jej v práci, kam má beztak namířeno, nikoho příliš neobtěžuje – jde o skladné a lehké spotřebiče. Životnímu prostředí tím ale prokáže velkou službu,“ říká Jan Vrba. Do E-boxů lze samozřejmě vhazovat i spotřebiče, které doslouží přímo na pracovišti.

E-box  je vhodný k použití výhradně do interiéru budov. Jeho rozměry jsou 40x40x100 cm. E-boxy jsou určeny pro sběr drobných nefunkčních elektrozařízení, jako jsou například nefunkční kalkulačky, telefony, drobné počítačové vybavení, walkmany, discmany, mp3 přehrávače. Dodání E-boxu je zdarma, stejně jako odvoz a recyklace nashromážděného elektroodpadu. Zájemci si E-boxy mohou stále objednávat na adrese www.asekol.cz.

Fotografie E-boxu v tiskové kvalitě lze stáhnout na press.amic.cz.

Kontakty
Ondřej Tesař, AMI Communications, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 234 124 112, 602 698 854, tiskové středisko http://press.amic.cz/cs/asekol/
Hana Ansorgová, ASEKOL, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 261 303 266, www.asekol.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí