zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budeme mít u nás nějaké „Evropské zelené město“?

30.05.2008
Obecné
Příroda
Budeme mít u nás nějaké „Evropské zelené město“?

Dne 22. května 2008 (na oslavu Mezinárodního dne biodiverzity) vyhlásila Evropská komise novou soutěž o výroční cenu „Evropské zelené město“, která se bude každoročně udělovat městu, které úspěšně prosazuje městský život šetrný k životnímu prostředí.

Města se mohou přihlásit do soutěže o cenu „Evropské zelené město“ pro rok 2010 a 2011 na internetu (konečný termín přihlášek je 1 října 2008).  Soutěžit může kterékoli evropské město s více než 200 000 obyvateli. Soutěž je určena pro všechny členské státy EU, pro kandidátské země (Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie a Chorvatsko) a země Evropského hospodářského prostoru (Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Údaje z měst budou posuzovány na základě deseti environmentálních kritérií, včetně ochrany klimatu, dostupnosti městské zeleně, nakládání s odpady a půdou, či stavu dopravy, ovzduší a vody.

Ve druhé polovině tohoto roku vybere porota vítězná města pro roky 2010 a 2011. Porota se skládá z představitelů Evropské komise, Evropské agentury pro životní prostředí, asociace místních správ Local Governments for Sustainability (ICLEI), Evropské federace pro dopravu a životní prostředí (T&E), Svazu hlavních měst Evropské unie a Výboru regionů.

Více informací najdete na webových stránkách Zastoupení Evropské komise v Praze
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí