zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Chodově plánují naučnou geologickou stezku

03.06.2008
Geologie
V Chodově plánují naučnou geologickou stezku

CHODOV (DOMAŽLICKO) -  Chráněná krajinná oblast společně s obcí Chodovchtějí společně upozornit na významnou geologickou lokalitu "českýkřemenný val". Ten se táhne od Bělé pd Radbuzou k hranicích u ČeskéKubice v délce 32kilometrů. Podobné geologické útvary jsou v republiceunikátní.


 V rámci této spolupráce by měla vzniknout geologická naučná stezka a chráněnné území právě v okolí Chodova.


Podle Jiřího Hlávka ze správy CHKO musí pásmo nesouvislých křemenných žil upoutat i naprostého laika. Díky naučné stezce by časem mohl každý pozorovat změny, které se po stamiliony let ve struktuře valu odehrávaly. Pro turisty by mohly být atraktivní bílé křemenné skalky, suky a takzvané ovčí skály, které se najednou zvedají z krajiny do výšky kolem 14 metrů. V terénu mnohdy vytvářejí výrazně modelovaná návrší, kde lidé dřív stavěli kostelíky, kapličky a boží muka. "Širšímu zájmu veřejnosti se tato místa bohužel zatím skrývají, skalní strže bývají plněny skládkou, v lepším případě zarůstají neproniknutelným křovím," mrzí Hlávku.


Tyto zajímavosti by měla popisovat naučná stezka, která by spojovala jednotlivá zajímavá místa valu a podle vypracované studie, by le některá mohla zařadit mezi chráněnné přírodní památky.Autor / zdroj: Jan Dostal

http://www.plzensko24.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí