zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila návrh zákona o nakládání s těžebním odpadem

03.06.2008
Odpady
Vláda schválila návrh zákona o nakládání s těžebním odpadem

Vláda dnes schválila návrh zákona o nakládání s težebním odpadem, který vypracovalo ministerstvo prumyslu a obchodu. Informuje o tom vládní server. Nový zákon má podle MPO do ceského právního rádu zapracovat smernici EU týkající se odpadu pocházejících z težebního prumyslu. Smernice stanovuje požadavky na ukládání odpadu vzniklých pri težbe nerostných surovin tak, aby nebylo ohroženo životní prostredí a lidské zdraví. Návrh musí ješte projednat parlament a podepsat prezident.

 "Nová právní úprava stanovuje požadavky na provoz nekterých stávajících odvalu a odkališt. Jedná se o úpravu, která má rešit režim ukládání tech nerostných hmot a zemin, pro které není v soucasné ani v dohledné dobe další využití a musejí proto být ukládány takovým zpusobem, který neohrožuje životní prostredí," rekl CTK mluvcí MPO Tomáš Bartovský.

Stejný požadavek podle nej platí i pro sanaci a rekultivaci techto úložných prostor. "V prípade odkališt by konecným stavem mela být bezvodá odkalište s upravenými hrázemi a vhodne upraveným povrchem sedimentového materiálu," podotkl Bartovský.

Navrhovaná právní úprava i nadále pocítá s tím, že jako soucást technologického celku mohou fungovat odkalište, která budou v prubehu težby a úpravy nerostu pravidelne odtežována. Na tato odkalište se nová právní úprava nebude vztahovat. "Podobne tomu má být i s odvaly," uvedl Bartovský.

V navrhovaném zákone jsou nove stanoveny také nekteré požadavky na provozovatele úložného místa, mezi které podle Bartovského patrí povinnost vypracovat plán pro nakládání s težebními odpady za úcelem minimalizace, zpracování, využití a odstranování težebního odpadu.

Oblast nakládání s odpady z težebního prumyslu nebyla v ceském právu až dosud komplexne rešena, až do roku 2006 nebyla upravena jednoznacne ani podle legislativy Evropské unie.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí