zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Většina přírodních koupališt na Plzeňsku má výbornou kvalitu vody

03.06.2008
Voda
Většina přírodních koupališt na Plzeňsku má výbornou kvalitu vody

Plzeň - Zatím výborné podmínky ke koupání v čisté, i když někde zatím ne příliš teplé vodě, nabízejí venkovní koupaliště na Plzeňsku. V rybnících v Plzni a okolí teploty vody díky teplému počasí stoupají. Pohybují se zhruba od 20 stupňů v Košuteckém jezírku až ke 22 stupňům Celsia v Kamenném rybníce, sinice zatím nejsou, řekl ČTK Jindřich Duras z Povodí Vltavy.

Přestože prognóza vývoje kvality vody je nejistá, odhadl, že například v Plzni by mohla nejméně dva až tři týdny vydržet výborná kvalita vody. Ne příliš kvalitní koupání je v okolí Plzně tradičně v nádrži České údolí.

Průhlednost vody je tu lehce nad půl metru. "Sinice sice ještě ve vodě nejsou přítomny v kritickém množství, ale i tak je kvalita vody na hranici přijatelnosti ke koupání a očekávat lze další zhoršování," popsal hydrobiolog.

Naopak výborné podmínky nabízí plzeňský Bolevecký rybník. Voda je tu nejlepší za posledních až 15 let. "Průhlednost se v těchto dnech pohybuje nad tři metry a po sinicích ani slechu," tvrdí Duras. Podle něj je to známka toho, že projekt pro zlepšení kvality vody úspěšně pokračuje.

Také na přehradě Hracholusky je právě teď výborná voda. "Je doslova křišťálově čistá - v dolní polovině nádrže dosahuje nejlepší kvalitu za celý rok, průhlednost přes pět metrů, a to je třeba si náležitě užít i za cenu otužileckých výkonů," míní Duras.

Maximálně po měsíci se na přehradě začne situace s rozvojem sinic zhoršovat. První výsledky rozborů vzorků vody ve venkovních koupalištích zveřejnili na internetu také hygienici. Podle jejich měření je zatím voda na všech již testovaných místech vhodná ke koupání.
Lada Pešková

http://www.iporadna.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí