zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bioodpady šetří tisíce, ne vždy jsou ale lidé pro

05.06.2008
Odpady
Bioodpady šetří tisíce, ne vždy jsou ale lidé pro

Zkušební provoz na zvláštní svoz organických odpadů zahájila některá města v regionu s myšlenkou výrazně ušetřit, třeba v Kouřimi to ale lidé nepřijali

S návrhem, jak ušetřit městům a obcím i statisíce korun na likvidaci komunálního odpadu přišla na Kolínsku firma Nykos. Nabídla radnicím, že bude zvlášť vyvážet takzvaný bioodpad, tedy shrabané listí, větve, plevel nebo posekanou trávu. Na návrh kývla Kouřim i Velký Osek, akci připravuje Kostelec nad Černými lesy. Ale chyba lávky. Zatímco v Oseku se myšlenka ujala, Kouřim, která mohla ušetřit i půl milionu z ročního rozpočtu, se potýkala s nezájmem a svoz zrušila. Starostka tvrdí, že pro propagaci radnice udělala maximum. Město Kouřim přitom bylo velkým fandou projektu. „Jedna tuna komunálního odpadu uložená na radimské skládce stojí 892,50 korun, zatímco uložení stejného množství bioodpadu v kompostárně 476 korun. V případě, že vycházíme z průměrných číselných údajů, a to že jsou odpadní nádoby na směsný odpad plněny ze čtyřiceti procent bioodpadem, není to myšlenka špatná,“ uvedla starostka Zuzana Čiháková. Radnice v loňském roce investovala do odpadového hospodářství přibližně půl druhého milionu. „Kdyby se myšlenka svozu uchytila, ušetřili bychom třetinu,“ nastínila Čiháková. Finance by pak radnice využila jinde. Kouřimští ovšem po prvním svozu zkušební akci zrušili.
Důvod? „Občané města systém nepřijali. Propagaci jsme ovšem udělali pomocí letáčků, ve zpravodaji, na webových stránkách nebo na úřední desce. Vyzvali jsme dokonce občany k diskuzi, do které se zapojilo pouze dvanáct lidí,“ doplnila Čiháková. Podle jejích slov chce tento projekt svůj čas.

Třídění bioodpadu: Velký Osek se chytil, v Kostelci brzy začnou
Na rozdíl od Kouřimi se ve Velkém Oseku třídění bioodpadu podle starosty Jiřího Otty chytlo. „Vyváželo se již podruhé a jsem velice překvapený. Z Nykosu nás dokonce za roztřídění bioodpadu od klasického pochválili,“ uvedl Otta. V Oseku se propagační kampaň o novém systému svozu rozběhla již v loňském roce. V únoru, kdy lidé platili poplatky za popelnice, obdrželi mimo jiné informační letáčky s tím, co je čeká. „Systém třídění a svozu bioodpadů v obci zatím funguje. Lidem jsme řekli, aby více třídili. Dokonce jsme jim trochu pohrozili. Obsah nádob kontrolujeme a pokud není tříděný, popelnici nevyvezeme,“ doplnil Otta s tím, že skládkovné je v porovnání klasického odpadu s tím organickým nepoměrně finančně odlišné. Zdali se tento sytém projeví v ušetření peněz, které obec do odpadového hospodářství vkládá, poznají ve Velkém Oseku až v listopadu, tedy po sezoně. Zatímco v Českém Brodě o svozu a třídění bioodpadů prozatím neuvažují, v Kostelci nad Černými lesy je jeho zavádění v plném proudu. V současné době probíhá propagační kampaň, kterou chce radnice kvalitně informovat obyvatele. „Chtěli jsme s tímto svozem začít již od druhého června, ale akce se o něco posune. Netuším, jak lidé svoz bioodpadů přijmou. Může skončit absolutním fiaskem,“ nastínila Kateřina Hakltová z komise životního prostředí. Podle jejích slov se musí dořešit ještě obecně závazná vyhláška. Starostka Olga Dekojová upřesnila, že se Kostelec do programu chce zapojit od září.
V zahraničí prý sbírají svozové firmy bioodpad uložený ve speciálních nádobách pouze z domácností, odpady ze zahrádek buď lidé kompostují u svých nemovitostí nebo odvážejí sami do kompostárny. Takový systém na rozdíl od projektu na Kolínsku nemusí řešit velký problém, a to neexistující svozové bytelné nádoby na bioodpad, které by zátěží nepraskaly. „Klasická plastová nádoba naplněná čerstvou trávou je velmi náročná pro manipulaci a samozřejmě i na finance za skládkování. Naším snem by byla vlastní kompostárna,“ nastínila starostka Kouřimi Zuzana Čiháková.

Zdroj: Kolínský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí