zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výzkum klíšťat a klíšťaty přenášených nemocí: Bioinformatics Workshop na Jihočeské univezitě začne již tuto neděli

07.06.2008
Příroda
Výzkum klíšťat a klíšťaty přenášených nemocí: Bioinformatics Workshop na Jihočeské univezitě začne již tuto neděli

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity a Parazitologický ústav Biologického centra AV ČR, v.v.i., pořádají ve dnech 8. až 15. června 2008 mezinárodní bioinformatický workshop Evropské unie v rámci mezinárodního konsorcia pro výzkum klíšťat a klíšťaty přenášených nemocí (ICTTD = International Consortium of Ticks and Tick-borne Diseases). Parazitologický ústav BC AV ČR, v.v.i., je jedním z 45 členských pracovišť zapojených do konsorcia ICTTD – „sítě excelence“ vytvořené v rámci 6. Rámcového programu Evropské unie. Koordinátorem projektu je prof. F. Jongejan z Univerzity v Utrechtu z Holandska.

V minulých letech  zorganizovaly Přírodovědecká fakulta JU a Parazitologický ústav BC AV ČR, v.v.i. mezinárodní kurz a letní školu věnovanou problematice vektorů/přenašečů infekčních onemocnění člověka a zvířat. Úspěch těchto mezinárodních podniků přispěl k nabídce uspořádat v letošním roce prestižní mezinárodní bioinformatický workshop v Českých Budějovicích. Tato nabídka  je rovněž výrazem uznání  dosavadního výzkumu na poli klíšťat a jimi přenášených infekčních nákaz na  společném pracovišti Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd ČR, v.v.i. Moderní metody bioinformatiky umožňují efektivní zpracování a využití sekvenčních dat z genových a geonomových studií klíšťat a jimi přenášených patogenů (viry, baterie a prvoci).

Do workshopu bylo vybráno 26 účastníků, vesměs doktorandů a mladých vědeckých pracovníků z 16 různých zemí světa.

Racionální třídění získaných dat umožní výrazně posunout poznání mechanismů přenosu patogenů klíšťaty a následně přispět k vývoji moderních vakcín proti klíšťatům a jimi přenášeným nemocem více viz příloh

Avizovaná tisková konference s účastí zahraničních vědců se bude konat příští pátek 13. června v objektu Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v kampusu ve Čtyřech Dvorech, Branišovská 31, ČB, v sousedství laboratoří, kde bude prováděn výzkum. Plánovaný čas TK - 10 hodin / místnost v budově B bude ještě upřesněna. 

Hana Bumbová,

Jihočeská univerzita

www.jcu.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí