zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody pečují o nebývalý počet mláďat

08.06.2008
Obecné
Ochránci přírody pečují o nebývalý počet mláďat

O nebývale velké množství mláďat ptáků, ale třeba i malých veverek, pečují letos ochránci přírody v plzeňské záchranné stanici živočichů. Většina mláďat se do stanice dostala poté, co přišla o rodiče. Jsou tam například i vejce dravce motáka, kterému zemědělci přejeli omylem hnízdo v trávě. Aktuální situaci ve stanici popisuje její šéf - Karel Makoň.

Podle Karla Makoně se letos ptákům v Plzeňském kraji většinou daří dobře hnízdit. Některé druhy mají oproti jiným rokům více mláďat, je dost výrů, kání a čápů, naopak jestřábi letos v hnízdění úspěšní nejsou. Osobně prý takovou sezonu za 15 let nepamatuje, aby se ve stanici prolínalo tolik živočišných druhů a v takovém množství. V těchto dnech musí několikrát denně na stanici nakrmit například dvě malé sojky, tři pěnice, dvě malé labutě, skupinku divokých kachen, dvě různě staré čapí sourozenecké dvojice, puštíka a dvě veverčata. Letos se tu starali o další veverčata, vrabce, pěnkavy, zvonka a podobně.

Ochránci přírody se snaží najít mláďatům náhradní hnízda a rodiny. Adopce je úspěšnější než vypouštění ptáků volným letem. Makoň tvrdí, že je vždycky lepší dát zvířatům druhou šanci, ač třeba v jiném hnízdě. Adopce se osvědčila například u mladých čápů, o které záchranná stanice pečuje každoročně. Nezřídka se totiž stane, že jeden z rodičů se zraní nebo zahyne a druhý dospělý pták nikdy nestačí na odchov potomků. Ekologové proto ptáčata z takových rodin odebírají a dávají je ke kompletním rodinám.

Karla Makoně těší, že po několika ne právě úspěšných letech se zřejmě letos daří výrům. Ochránci přírody o sedmi mladých na jedenácti hnízdištích. Jiné roky to byla jen dvě až tři mláďata.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí