zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geolog a polárník doc. Sekyra letos slavil osmdesátku.

22.06.2008
Geologie
Geolog a polárník doc. Sekyra letos slavil osmdesátku.
Svůj život ale zasvětil především kryogeologii, vědní disciplíně, která zkoumá působení extrémně nízkých teplot na povrch Země.

Doc. Josef Sekyra, CSc., je významným českým geologem, cestovatelem, horolezcem a polárním badatelem. Svůj život ale zasvětil především kryogeologii, vědní disciplíně, která zkoumá působení extrémně nízkých teplot na povrch Země. Pro bádání je třeba shromažďovat vzorky z těch nejnehostinějších míst naší planety a těch navštívil Josef Sekyra opravdu mnoho. Ve svých výpravách a expedicích, jak uvedl v jednom z rozhovorů, viděl převážně "cesty za šutrama", přesto dosáhl zároveň mnoha prvenství.

Byl prvním Čechem, který se dostal na jižní pól. Byl také prvním občanem Československa, který překonal sedmitisícovku - pamírskou horu Pik Lenina (dnes Pik Nezávislosti). Z této sedmitisícovky přinesl osobně asi 40 kilogramů různých vzorků.

josef_sekyra_117x72.jpgJosef Sekyra se narodil 24. února 1928 v Novém Městě nad Metují. Po studiích na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy působil v Ústředním ústavu geologickém v Praze. Během svých cest se dostal do Tater, na Kavkaz, navštívil i severoafrický Atlas. V roce 1961 byl členem expedice v Pamíru, kde vytvořil československý výškový rekord. V témže roce se vydal i opačným směrem, když sestoupil do jedné z nejhlubších propastí světa Antro di Gorchia v Apeninách. Dvakrát cestoval do Antarktidy, v letech 1966-67 se sovětskými výzkumníky do země královny Maud a Enderbyho, v letech 1969-70 s americkou expedicí Deep Freeze do Transantarktického pohoří. V Antarktidě podnikl 54 prvovýstupů.

Sekyra byl také například u toho, když byla objevena kost pravěkého plaza lystrosaura, která potvrdila spojení mezi Afrikou a Antarktidou a teorii o rozpadu někdejší superpevniny Gondwany. V Antarktidě mu omrzly prsty na nohou, což mu údajně zachránilo život. Kvůli tomu totiž odřekl účast v československé horolezecké expedici do Peru v roce 1970, jejíž členové zahynuli v lavině ledu, bahna a kamení pod Huascaránem.

Sekyra se věnoval i výzkumu pouští, podílel se na vyhodnocování leteckých a satelitních snímků Země a Marsu a je autorem mnoha vědeckých publikací a populárně naučných knih.

ZDROJ:iHNned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí