zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V českých lesích se přemnožil kůrovec, hrozí kalamita

21.06.2008
Příroda
Les
V českých lesích se přemnožil kůrovec, hrozí kalamita

19. června 2008 13:27

PRAHA (ČTK) - V českých lesích opět řádí kůrovec, který loni podle odborníků napadl dvojnásobný počet stromů než v roce 2006. Experti proto stejně jako vedení státního podniku Lesy ČR varují, že v lesích letos může vypuknout kůrovcová kalamita mimořádného rozsahu. Poslední hrozba kůrovcové kalamity byla v Česku v roce 2004 po mimořádně suchém a teplém roce 2003.

Hnutí Duha dnes s odkazem na údaje zveřejněné v odborném měsíčníku Lesnická práce ČTK sdělilo, že kůrovec loni napadl 1,9 milionu metrů krychlových smrků, což je dvojnásobné množství než v roce 2006. "Experti odhadují, že letos může toto číslo dosáhnout tří milionů kubíků," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha, podle kterého jsou hlavní příčinou smrkové monokultury a výsadba umělých smrčin.

Množství kůrovců připravených pro jarní rojení letos totiž bylo podle odhadů lesníků na úrovni poloviny 90. let, kdy Česko zasáhla poslední velká kůrovcová kalamita. K očekávanému přemnožení kůrovce, který dokáže zničit celé smrkové porosty, přispěly zejména menší srážky a nadprůměrné teploty v posledních dvou letech.

Pokud již kůrovec strom napadne, musí se ihned pokácet. Když nejde rovnou na pilu a zůstane v lese, musí se kmen zbavit kůry nebo chemicky ošetřit.

zdroj: Ekolist

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí