zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První tři podzemní kontejnery na odpad budou v centru Šternberka

24.06.2008
Odpady
První tři podzemní kontejnery na odpad budou v centru Šternberka

ŠTERNBERK - Tři podzemní kontejnery na separovaný odpad umístí šternberská radnice do centra města. Starosta Jaromír Sedlák řekl, že byly vybrány tři z osmi uvažovaných lokalit a je pro ně již připraveno stavební povolení.


Další kontejnery by měly v budoucnu směřovat na sídliště. Radnice jich chce mít časem ve městě až patnáct. "Je to jedna z cest, jak zvýšit podíl separovaného odpadu. Pokud se třídění odpadu nezvýší, poroste poplatek jeho svoz geometrickou řadou," varoval Sedlák. Šternberk nyní třídí méně než deset procent odpadu, za dva roky ale bude povinný limit činit 20 procent.

Šéf odboru životního prostředí radnice Miroslav Kluka prohlásil, že město si první tři podzemní kontejnery pořídí pouze v případě, že na ně dostane dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Samo by doplácelo jen deset procent nákladů. "Pořizovací cena jednoho kontejneru činí až jeden milion korun," uvedl Kluka. Do země by se kontejnery měly dostat příští rok. Kromě toho, že jsou estetičtější, používají k vyprazdňování stejnou manipulační techniku jako ty dosavadní. Navíc se nemusejí vyvážet tak často.

První podzemní kontejnery v regionu nakoupilo před časem město Uničov. Podíl separovaného odpadu se díky nim zvedl osminásobně. Šternberk vloni ze 4000 tun komunálního odpadu vytřídil necelých 350 tun. K dnešnímu dni je tam jen 23 míst s nádobami na třídění papíru, skla a plastu. Poplatek za komunální odpad činí ve Šternberku 478 korun ročně. Naposledy se zvyšoval letos o 16 korun.

http://www.olomoucko24.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí