zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká republika má své první advokáty klimatu

25.06.2008
Ovzduší
Česká republika má své první advokáty klimatu
Od pátku 6. června do neděle 8. června 2008 se uskutečnilo v Průhonicích u Prahy první setkání týmu tzv. advokátů klimatu projektu Challenge Europe.

O prvním červnovém víkendu se poprvé sešlo všech 18 českých advokátů klimatu projektu Challenge Europe, který začátkem tohoto měsíce vyhlásila organizace British Council. Společně strávený čas sloužil ke vzájemnému seznámení advokátů a také k prvnímu setkání s experty a zástupci partnerských organizací.

Víkend začal neformálním seznámením všech přítomných. Advokáti si navzájem sdělovali příběhy a zkušenosti z projektů, které se jim v životě povedly nebo je považují za cenné. V sobotu již diskutovali nad možnými tématy, kterými by se v rámci ročního projektu Challenge Europe mohli zabývat. Vzduchem létaly nápady týkající staveb a architektury, využití biopaliv, motivace jednotlivců snižovat emise CO2, společenské odpovědnosti firem, problémů krajiny a měst apod. Setkali se také s experty, kteří advokátům nabídli odbornou pomoc při vyhledávání informací, přípravě projektů a jejich následné realizaci. Diskuze se zúčastnil klimatolog RNDr. Jan Pretel CSc., Marek Havrda z Respekt Institutu, Kateřina Husová z Centra pro dopravu a energetiku a zástupce britského velvyslanectví Stuart Summers.

Rozprava o možných tématech týmového zkoumání pokračovala i v neděli, kdy již advokáti debatovali o akčním plánu práce do doby dalšího setkání, které se uskuteční začátkem října 2008. Během letních měsíců bude skupina sbírat informace a názory expertů a věnovat se přípravě projektů. Z nich budou na příští schůzce vybrány tři stěžejní, na něž se skupina zaměří. Komunikace mezi advokáty bude probíhat prostřednictvím internetového portálu, který vytvořil British Council jako místo pro setkávání a diskuzi advokátů z různých koutů Evropy. Umožňuje rovněž vkládání článků, studií a odkazů a má se tak zároveň stát zdrojem informací o problematice klimatu.

„Atmosféra setkání byla velmi přátelská. Advokáti klimatu a oceňovali především možnost vzájemně si vyměňovat zkušenosti a informace,“ řekla Jana Hecová, koordinátorka projektu Challenge Europe v České republice a dodala: „Interdisciplinární složení skupiny tak bylo velkým přínosem již pro první setkání advokátů.“

Tým advokátů klimatu v České republice tvoří 18 mladých lidí

Jméno a příjmení

Věk

Povolání

Místo působení

Alžběta KUNDRATOVÁ

19 let

studentka práv na Masarykově univerzitě v Brně (od září 2008)

Brno

Bára SEMERÁKOVÁ

27 let

projektová manažerka v občanském sdružení Tereza

Praha

Boris KALISKÝ

25 let

student politologie na FSV UK a projektový manažer v Nadaci Forum 2000

Praha

Eva HRALOVÁ

25 let

ředitelka Centra inovací a rozvoje

Praha

Jakub HOLOVSKÝ

26 let

pracovník Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR

Praha

Jan KABRDA

27 let

asistent katedry sociální geografie na Přírodovědecké fakultě UK

Praha

Jan ŠRYTR

26 let

právník Ekologického právního servisu

Brno

Josef KVASNIČÁK

22 let

student meteorologie a klimatologie na MFF UK, externista Českého rozhlasu (stanice Leonardo)

Praha

Lenka PARKÁNOVÁ

23 let

studentka ekonomie na Masarykově univerzitě v Brně a pracovnice Ekologického institutu Veronica

Brno

Lucia NÉMETHYOVÁ

25 let

doktorandka Ekonomické Univerzity v Bratislavě

Londýn, Praha

Matěj BAJGAR

 

21 let

student ekonomie na FSV UK

Praha

Petr NOVOTNÝ

24 let

student Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy Univerzity v Brně

Brno

Petr KOTEK

28 let

stavební inženýr pracující ve společnosti Ekowatt

Liberec

Petr VOGEL

25 let

stavební inženýr pracující ve společnosti Ekowatt

Praha

Tomáš KLIEGR

25 let

asistent na na Fakultě informatiky a statistiky VŠE a podnikatel

Londýn, Praha

Veronika RANOSTAJOVÁ

25 let

studentka práv, politologie a mezinárodních vztahů a asistentka poslance

Praha

Vilém VRZALA

31 let

právník České inspekce životního prostředí

Luhačovice

Zdeněk POŠTULKA

33 let

poradce v oblasti životního prostředí

Olomouc


O projektu Challenge Europe

Celoevropský projekt Challenge Europe s cílem snížení produkce emisí CO2 vyhlásila v roce 2008 organizace British Council jako součást svého globálního programu na ochranu klimatu. Týmy mladých lidí, tzv. advokáti klimatu, ve 14 evropských zemích budou 7 měsíců společně hledat řešení problematiky klimatických změn. Na začátku roku 2009 představí veřejnosti čtyřicet konkrétních a realizovatelných návrhů jak těchto změn dosáhnout. Českým tým je složen z 18 advokátů klimatu.

Patronem projektu Challenge Europe v ČR je prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., partnery jsou Nadace Heinricha Bölla, Respekt Institut, Centrum pro dopravu a energetiku a Česká zemědělská univerzita, Fakulta životního prostředí. Záštitu projektu poskytlo Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.britishcouncil.czchallengeeurope.britishcouncil.org.

British Council

British Council je mezinárodní organizací Spojeného království pro kulturní vztahy. Působí ve 110 zemích světa a snaží se budovat důvěru a porozumění mezi jednotlivci, komunitami i národy. British Council v České republice již přes sedmdesát let usiluje o posílení našich vztahů se Spojeným královstvím. British Council podporuje otevřenou diskusi na aktuální společenská témata a napomáhá výměně zkušeností v oblasti vzdělávání a rozvoje občanské společnosti. Dlouhodobě se snaží inspirovat mezinárodní diskuzi o klimatických změnách a dále také podporovat mladé lidi při organizování jejich vlastních sportovních akcí. Kromě těchto aktivit nabízí British Council celou řadu jazykových kurzů vedoucích k mezinárodně uznávaným zkouškám. V regionech je možné v partnerských knihovnách najít bohatý výběr britské literatury i registrační místa pro zájemce o zkoušky.

Pro další informace prosím kontaktujte:

 

AMI Communications                   British Council

Ivana Fodorová                   Jana Hecová

Account Manager                    Partnerships & Projects Manager

ivana.fodorova@amic.cz                   jana.hecova@britishcouncil.cz

Tel.: 234 124 112                   Tel.: 224 933 847

               
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí