Čtvrtek, 25. dubna 2024

V Rize se na nejvyšší úrovni jednalo o environmentální demokracii

V Rize se na nejvyšší úrovni jednalo o environmentální demokracii

Dnes skončilo v lotyšském hlavním městě Rize Třetí zasedání smluvních stran Úmluvy Evropské hospodářské komise OSN o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (tzv. Aarhuské smlouvy). Nejvyšším představitelem úmluvy byl až do příštího vrcholného setkání členských zemí v roce 2011 zvolen první náměstek českého ministra životního prostředí Jan Dusík.

Vrcholné jednání Aarhuské úmluvy v Rize se soustředilo na problémy spojené zejména se zajištěním právní ochrany veřejnosti v oblasti životního prostředí nejen v národních, ale i v mezinárodních podmínkách. Česká delegace podpořila založení pracovní skupiny pro účast veřejnosti na rozhodování v environmentálních otázkách. Vznik skupiny navrhly mezinárodní nevládní organizace European Eco-Forum a Regionální environmentální centrum.

Mimořádná pozornost byla věnována také urychlení ratifikačního procesu Protokolu o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek (tzv. Protokolu PRTR), který byl podepsán v květnu 2003 v Kyjevě. Právě kvůli stále nízkému počtu ratifikací ani 5 let od podpisu nevstoupil tento protokol v platnost. Kulatému stolu vysokých představitelů smluvních stran Aarhuské úmluvy věnovanému zajištění podmínek pro vnitrostátní schválení Protokolu PRTR předsedal první náměstek ministra životního prostředí České republiky Jan Dusík, který mimo jiné informoval o tom, že ČR právě tento měsíc ratifikační proces zahájila.

Na závěr rižského jednání Aarhuské úmluvy byl zvolen předsedou byra Aarhuské úmluvy na období 2008 – 2011, tedy do Čtvrtého zasedání smluvních stran Úmluvy, první náměstek ministra životního prostředí ČR Jan Dusík. Je to podruhé v historii České republiky, kdy byl nejvyšším představitelem důležité mezinárodní smlouvy  zvolen její zástupce. Naposledy byl do podobné funkce – předsedy zasedání smluvních stran Montrealského protokolu o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, zvolen v listopadu 2003 tehdejší ministr životního prostředí Libor Ambrozek, dnešní předseda Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny PČR.

Aarhuská úmluva přijatá v roce 1998 v dánském Aarhusu završila formálně demokratizační procesy v regionu EHK OSN v oblasti ochrany životního prostředí, zahájené v roce 1991 přijetím Úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států v Helsinkách a odstartováním procesu „Životní prostředí pro Evropu“ v červnu 1991 v Dobříši. Za Českou republiku Aarhuskou úmluvu podepsal v roce 1998 přímo v Aarhusu tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Ratifikována byla 6. července 2004.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů