zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh akčního plánu pro snižování hluku v Plzeňském kraji čelí kritice

25.06.2008
Hluk
Návrh akčního plánu pro snižování hluku v Plzeňském kraji čelí kritice

Děti Země navrhují významné doplnění návrhu akčního plánu, který má snížit hluk z automobilové dopravy v kraji

Ministerstvo dopravy zveřejnilo na svých webových stránkách návrh Akčního hlukového plánu, který má obsahovat konkrétní opatření ke snížení hlukové zátěže z automobilové dopravy v Plzeňském kraji. Děti Země považují navržená opatření za nedostatečná a vyzývají veřejnost, aby v ministerstvem stanovené lhůtě do 4. července návrh akčního plánu připomínkovala.

Akční plán navrhuje v Plzeňském kraji pouze výstavbu obchvatu Klatov a přeložky silnice I/26 na Nové Hospodě v Plzni, tedy již v současné době připravované projekty, a dále výměnu oken u domů v Rokycanské, Skvrňanské a Domažlické ul. v Plzni.

Navržená opatření jsou pro skutečně účinné snížení hlukové zátěže z automobilové dopravy nedostatečná. Výměna oken samozřejmě může zlepšit situaci uvnitř bytů. Cílem akčního plánu by však mělo být i to, aby se ve městě dalo žít nejen za zavřeným protihlukovým oknem, ale i venku na ulici,“ vysvětluje stanovisko Dětí Země Martin Hyťha z jejich plzeňské pobočky.

Děti Země navrhují doplnění akčního plánu o některé opomenuté způsoby snižování hlukové zátěže. V hlukem přetížených úsecích komunikací se jedná například o snížení nejvyšší povolené rychlosti a kontrolu jejího dodržování prostřednictvím pevných radarů či výměnu povrchů vozovek za nízkohlučné.

Ve chvíli, kdy budou nově vybudované přeložky komunikací uvedeny do provozu, pak navrhujeme omezení dopravní intenzity na stávajících trasách. Jinak by se nárůstem počtu automobilů časem hluk dostal na stejnou úroveň, jak před budováním přeložky,“ upozorňuje Hyťha na to, že samotné budování nových silnic ke snížení hluku nestačí.

K návrhu akčního plánu může do 4. července kdokoliv zaslat Ministerstvu dopravy své vyjádření. Děti Země vyzývají veřejnost, aby této možnosti využila. V souvislosti s tím zveřejnily na internetové stránce www.detizeme.cz nejen informace o návrhu akčního hlukového plánu, ale i vzor možného vyjádření pro veřejnost.

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784

Weby:

Návrhy akčních hlukových plánů na webu Ministerstva dopravy:

www.mdcr.cz

Vzor vyjádření k akčnímu hlukovému plánu pro Plzeňský kraj:

www.detizeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí