zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znečištění vody a hromadění odpadů jsou podle Čechů nejvážnější problémy životního prostředí

26.06.2008
Obecné
Voda
Odpady
Znečištění vody a hromadění odpadů jsou podle Čechů nejvážnější problémy životního prostředí

Nejzávažnějším ohrožením pro světové životní prostředí je podle Čechů a Češek znečištění pitné vody a hromadění odpadů. Jen s těsným odstupem pak v dnes zveřejněném průzkumu veřejného mínění CVVM zmínili nedostatek pitné vody a úbytek deštných pralesů. Tři čtvrtiny lidí považují za závažný problém také klimatické změny.

 

„Je vidět, že lidé vnímají ohrožení životního prostředí velmi intenzivně,“ komentoval výsledky šetření ministr životního prostředí Martin Bursík.

 

Více než čtyři pětiny dotázaných mezi vážné problémy řadí vyčerpání surovin a úbytek přírodních druhů. Velká většina respondentů rovněž vnímá jako problematické znečišťování zemědělské půdy a přelidnění planety.

 

„Součástí řešení zmíněných problémů ovšem může být každý jeden z nás,“ dodává ministr Bursík. Při dotazu jak šetrně se sami respondenti chovají k přírodě se Češi a Češky nejčastěji hlásili k třídění běžného (81 %) a nebezpečného (71 %) odpadu. V případě dalších alternativ však již osobní aktivita klesá. Necelá polovina uvedla, že šetří energií a vodou, výrobky šetrné k životnímu prostředí pak nakupuje 29 % dotázaných. Nejméně ochotní jsou lidé omezit jízdu autem (12 %), stejně jako preferovat při nákupech potraviny v biokvalitě (12 %). Lidé ale často nemají šanci chovat se k životnímu prostředí šetrně. Ve většině obcí například zatím chybí nádoby na třídění bioodpadu, nápojových kartonů (tzv. „tetrapaků“) či nápojových plechovek. To by měl napravit nový zákon o odpadech, který MŽP předloží na podzim k veřejné diskusi. „Musíme lidem ekologicky odpovědné chování usnadňovat a ne komplikovat“, říká ministr Bursík.

 

„Na ministerstvu jsme začali sami u sebe a snažíme se hledat stále nové způsoby, jak snížit negativní dopady každodenní práce úřadu a jeho zaměstnanců na životní prostředí,“ uvedl Úředníci například důsledně třídí odpad, mají k dispozici stojany na kola, používají saponáty a mýdla šetrná k životnímu prostředí, po rekonstrukci se snížila energetická náročnosti budovy MŽP na polovinu a navíc na střeše přibyla vlastní solární elektrárna. Ministerstvo také postupně přechází na elektronický systém vlastní vnitřní komunikace. Dlouhodobým cílem MŽP pak je ozelenění celé české státní správy.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí