zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bakala v Polsku uspěl

26.06.2008
Energie
Geologie
Bakala v Polsku uspěl
Uhelný magnát Zdeněk Bakala a jeho partneři si včera mohli po několika měsících čekání oddechnout. Polská firma Karbonia PL, jež patří jejich holdingu New World Resources (NWR), získala od polského ministerstva životního prostředí povolení k těžbě v jihopolském dole Debiensko.

V Debiensku před osmi lety přestala těžit státní Gliwicka Spolka Weglova. NWR chce těžbu obnovit, což znamená vybudovat prakticky novou šachtu za 600 až 800 milionů eur (asi 20 miliard korun). Firma se tak dostane k zásobám asi 190 milionů tun uhlí.

Zelená pro těžbu v Polsku je klíčovým momentem pro celou NWR, jejíž akcie se už dva měsíce prodávají na londýnské, varšavské a pražské burze. "Byl by kolosální průšvih, kdyby licence v Polsku nedosáhli," řekl HN analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák. Právě se slibem těžby v Polsku vstupovala Bakalova společnost na burzu. A bez polských zásob by investoři zřejmě hodnotili akcie NWR mnohem zdrženlivěji.

NWR včera ještě nechtěla polský úspěch komentovat. "Dokud nebudeme mít oficiální rozhodnutí ministerstva v ruce, nechceme se k projektu Debiensko vyjadřovat," říká šéf NWR Marek Jelínek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí