zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelený manažer

27.06.2008
Obecné
Zelený manažer
Znovu sjednotit rozklížený klub poslanců Strany zelených se pokusí Přemysl Rabas. Bývalá šéfka klubu Kateřina Jacques se s Věrou Jakubkovou a Olgou Zubovou nesnese, další dva ze šestice zelených zákonodárců sedí jako ministři ve vládě.
Na první pohled by se mohlo zdát, že natolik konfliktní funkce není nic pro člověka, který se v odborných kruzích proslavil chovem vymírajících tchoříků skvrnitých a je znám i sbírkou zvířecích lebek.
Ale pozor. Rabas je současně považován za schopného manažera. Pravda, ne všude. Chomutovská starostka Ivana Řápková ho letos v dubnu za údajné nepořádky v hospodaření odvolala z čela Podkrušnohorského zooparku. Zřejmě přestřelila. Obratem dostal nabídku z pražské zoo, stejně jako z Dvora Králové. Nechtěli ho ani tak jako specialistu na přírodu, ale jako člověka, který by jim pomohl rozjet rozvojové plány. Obě nabídky však odmítl. Zůstává "jen" poslancem.
Ve Sněmovně proslul svými střety s vlivnou mysliveckou a rybářskou lobby. Zajímá se o ochranu klimatu, nechce připustit, aby se v severních Čechách prolomily limity těžby uhlí. Na rozdíl od jiných zelených je o něco vstřícnější k jaderné energetice. "O této možnosti lze do budoucna uvažovat. O bezpečnosti atomových elektráren se můžeme bavit už nyní," říká. Naznačuje tak, že by posuzování ekologických dopadů dostavby Temelína nepovažoval za problém.
Jeho postoj je dán i tím, že do Strany zelených, s níž řadu let spolupracoval, vstoupil až v roce 2006. "Fakt, že se jejím předsedou stal Martin Bursík, pro mne byl signálem, že strana půjde správným směrem," odpovídá na otázku, za kým vlastně stojí.
Vedení klubu se pro něj může stát pikantním úkolem i z jiného důvodu. Mnoho času bude trávit s politiky ODS a starostka Řápková je občanská demokratka. Rabasův souboj s chomutovskou ODS byl bouřlivý. Došlo na demonstraci a zelení dokonce intervenovali na nejvyšší úrovni. Ani premiér Mirek Topolánek s jeho odvoláním nic nezmohl.
"Spory na regionální úrovni neovlivňují to, co dělám ve Sněmovně," ujišťuje ale poslanec. I jeho kolegové uvádějí, že se nikdy nenechává zatáhnout do malicherných sporů.
V každém případě bude mít méně času na své záliby. Hlavně na Afriku. "Byl jsem tam už třináctkrát, je to moje láska," říká Rabas.

AUTOR: Josef Pravec

Přemysl Rabas (45)
Vystudoval Vysokou školu veterinární Brno.
Do letošního dubna řídil Podkrušnohorský zoopark v Chomutově.
Člen republikové rady Strany zelených.
Od června 2006 poslancem Strany zelených. Ve Sněmovně pracuje ve výborech zemědělském a pro životní prostředí.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí