zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Miliardy za ušetřené emise pomohou domácnostem s vytápěním a úsporami energie

30.06.2008
Energie
Ovzduší
Energie
Miliardy za ušetřené emise pomohou domácnostem s vytápěním a úsporami energie

Poslanecká sněmovna minulý týden schválila ve třetím čtení novelu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Její součásti je i část, která stanovuje, že s tzv. jednotkami AAU (které jsou fakticky rozdílem kjótského závazku ČR a reálného poklesu českých skleníkových emisí oproti roku 1990) bude nakládat MŽP a výnos z jejich prodeje bude příjmem Státního fondu životního prostředí. Tyto kredity může Česko prodat buď jiným státům, kterým se jejich závazek z Kjótského protokolu nedaří splnit, nebo od podzimu v aukci soukromým společnostem. „Vyjednávání nebylo jednoduché, nakonec ale poslanci drtivou většinou podpořili zákon, který v důsledku pomůže desítkám tisíc domácností zateplit své domy a byty a nahradit staré kotle na uhlí moderním vytápěním obnovitelnými zdroji,“ komentoval rozhodnutí Sněmovny ministr životního prostředí Martin Bursík.

 

V současné době probíhají jednání se zájemci z řad států – např. s Japonskem, Nizozemím či Španělskem. Na prodej AAU jednotek v aukcích je ministerstvo připraveno.

 

Výnosy budou podle včera schválené novely zákona příjmem Státního fondu životního prostředí. MŽP předloží v létě vládě návrh Programu zelených investic (Green Investment Scheme - GIS), který bude řešit, kam budou konkrétně finanční prostředky směřovat. Návrhem MŽP bude ze zisku z prodeje AAU jednotek podpořit především domácnosti, které není možné podporovat z Operačního programu Životní prostředí. Podpora bude směřovat především do náhrady uhlí vytápěním s využitím obnovitelných zdrojů (biomasa, tepelná čerpadla, solární kolektory) a energetické úspory (zateplování domů, výměna oken, apod.).

 

MŽP předpokládá, že by první smlouvy o prodeji jednotek mohly být uzavřeny nejpozději na konci letošního roku. Poté bude možné spustit i program grantů pro domácnosti. Celkový výnos z prodeje přebytku je nyní odhadován řádově v rozmezí 10 ­­- 25 miliard Kč (v závislosti na tržní ceně), což dává dobrou šanci desítkám tisíc domácností. Efektem bude, kromě úspor občanů za platby za energie, především významná úspora emisí skleníkových plynů a dalších znečišťujících látek do ovzduší.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
7
8. 2017
7-11.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí