zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na snadnější třídění odpadu si lidé musí počkat

30.06.2008
Odpady
Odpady
Na snadnější třídění odpadu si lidé musí počkat

Hnutí DUHA uvítalo, že ministerstvo životního prostředí potvrdilo plány na nový zákon o odpadech, který usnadní třídění odpadu a pomůže recyklaci. Bursíkův úřad dnes anoncoval, že připravovanou legislativu odkládá na konec roku.

Ministerstvo chce do zákona zahrnout nové body související s evropskou rámcovou směrnicí o odpadech, jež byla schválena minulý týden. Míra recyklace odpadků u nás činí jen 20 % – zatímco třeba v sousedním Německu už překročili padesátiprocentní hranici –, hlavně protože třídění je pro domácnosti komplikované. V řadě míst ledacos, především zelený odpad z kuchyní a zahrad, vůbec třídit nelze.

Vláda už v roce 2004 rozhodla, že Česká republika postupně rozhýbe recyklaci a zvýší ji na úroveň úspěšných evropských zemí. Ministři tehdy zamítli návrh, aby stát vsadil na pálení odpadu a financoval výstavbu řady velkých a drahých spaloven. Martin Bursík v únoru představil plánované změny, jež především:

  • Po vzoru Slovenska a Rakouska zavedou pravidlo, podle kterého každé město či obec musí lidem umožnit, aby mohli třídit pět druhů odpadu – včetně zelených odpadků.
  • Zvýší poplatky za skládkování odpadu, aby pomohly recyklaci, a uzavřou díru v zákoně, podle které se nevztahují na spalování.

Hnutí DUHA také prosazuje motivační slevu na poplatcích, která by zvýhodnila obce, jež hodně recyklují a zároveň málo odpadu posílají na skládky – a motivovala tak radnice, aby domácnostem usnadnily třídění.

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:

„Hlavní je, aby byl zákon dobrý, nikoli zda jej poslanci schválí o půl roku dříve či později. Nicméně odklad samozřejmě znamená, že si lidé musí na snadnější třídění ještě počkat. Nový zákon musí hlavně pomoci, aby třídit odpadky bylo nejen správné, ale také snadné. Pouze tak recyklace stoupne na úroveň úspěšných evropských zemí. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to dnes často máme stovky metrů daleko.

Kontakt:            Ivo Kropáček, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí