zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Euro: Odhad sanací ekologických zátěží dle MŽP 40 mld.Kč

01.07.2008
Geologie
Euro: Odhad sanací ekologických zátěží dle MŽP 40 mld.Kč

Kvalifikovaný odhad všech sanací starých ekologických závazků státu je podle ministerstva životního prostředí 40 miliard korun. Píše to týdeník Euro v čísle, které vyjde v pondělí. Vláda nedávno schválila projekt na sanaci těchto závazků. Jejich hodnota činí podle ministerstva financí 115 miliard korun.

Odhad celkových nákladů na všechny sanace, pokud by se prováděly dosavadním způsobem, si nechal udělat ministr životního prostředí Martin Bursík. Navzdory průtahům, častým objevům dalších skrytých zátěží a značné neprůhlednosti některých procesů by se částka nikdy neměla ani přiblížit prezentované celkové garanci, napsalo Euro.

Vrchní ředitel skupiny správy majetku ministerstva financí Tomáš Uvíra však uvedl, že uvést do zadání soutěže kvalifikovaný odhad by bylo nepřípustné. Jedinou výchozí částkou podle něj může být součet garancí ze všech ekologických smluv státu s nabyvateli privatizovaných podniků, v nichž jsou dosud neodstraněné ekologické zátěže.

Euro upozorňuje, že v seznamu celkem 212 ekologických smluv, které měly být základem projektu, objevilo ministerstvo životního prostředí 26 hotových sanací, včetně ukončených smluv, které v seznamu neměly co pohledávat. Naproti tomu na 19 smluv se zapomnělo a nebyly u nich zpracovány ani analýzy rizik. U ostatních 167 smluv jsou sanace v různém stavu rozpracování, od začínajících po patnáctku těsně před dokončením. U 66 smluv jsou sanace v plném běhu.

Vláda schválila likvidaci škod v rámci jedné státní zakázky. To kritizovalo sdružení Transparency International - Česká republika. Podle MF je však případné riziko korupce je mnohem menší u jedné velké zakázky, než u stovek a tisíců drobných zakázek. Pokud se nepodaří problém ekologických závazků urychleně odstranit, hrozí mrhání veřejných prostředků v pravděpodobných arbitrážích a sporech, uvedlo MF.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí