zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Švihov na Klatovsku rozjel unikátní projekt na třídění bioodpadu

01.07.2008
Odpady
Švihov na Klatovsku rozjel unikátní projekt na třídění bioodpadu

ŠVIHOV - V Plzeňském kraji ojedinělý projekt zaměřený na snížení podílu bioodpadu na skládkách zahájili ve Švihově na Klatovsku. Ve vybraném území sídlištní zástavby město umístilo speciální komunitní kompostéry, do kterých budou lidé bezplatně vyhazovat bioodpady z domácností, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, uschlé květiny, listí, trávu a podobně. Projekt má přinést městu významnou úsporu nákladů za skládkování a má přispět k ochraně životního prostředí, řekla ČTK Martina Kašparová z městského úřadu.


"Právě bioodpady tvoří největší hmotnostní podíl v našem domovním odpadu, běžně přes 30 procent," uvedla. Ačkoliv lidé v městě třídí odpady stále aktivněji, většina z komunálních odpadů, a nejvíc právě bioodpady, stále končí na skládce.


Město se 1600 obyvateli proto zkouší na vzorku desetiny lidí v bytové zástavbě bioodpad kompostovat. Instalovalo dva velké a osm menších kompostérů. Náklady na pilotní projekt jsou 66.000 korun a zaplatila je dotace krajského úřadu a městská kasa. Pokud by se pilotní projekt osvědčil, rozšířilo by město kompostéry po zbytku města.


Komunitní kompostování je obdobou domácího kompostování. Ve Švihově projekt zahrnuje celkem devět bytových domů s 60 byty, ve kterých žije 155 obyvatel. Bioodpad se v kompostérech přirozeným procesem rozkladu s pomocí mikroorganismů a žížal přemění na kompost - na kvalitní a na živiny bohatou zeminu. Vzniklý kompost by pak měli využívat občané nebo město pro veřejnou zeleň.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí