zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU prověří subvence u bionafty z USA

18.06.2008
Zemědělství
Energie
EU prověří subvence u bionafty z USA
Evropská unie v pátek otevřela nový transatlantický obchodní spor se Spojenými státy. Evropská komise oznámila, že vyšetří, zda prudce rostoucí dovozy bionafty z USA nejsou subvencovány natolik, že to může porušovat mezinárodní obchodní pravidla.

Brusel tím vyhověl stížnosti evropských producentů bionafty, kteří v dubnu požádali komisi o uvalení sankčních cel na bionaftu z USA. Evropské lobby European Biodiesel Board se nelíbí, že američtí konkurenti dostávají subvence, které jim údajně umožňují prodávat pod cenou, což pak poškozuje odvětví výroby paliv ze zemědělských plodin v Evropě. EBB žádá, aby sankce byly uvaleny co nejdříve.

"Vždy jsme říkali, že EU nebude tolerovat neférové obchodní praktiky a rázně prošetří jakoukoli podloženou stížnost," uvedl mluvčí obchodního komisaře EU Peter Power.

Americké odvětví bionafty krok EU odsoudilo a označilo jej za "protekcionistický trik". "Obvinění ze škod vznesené evropskými výrobci bionafty jsou nepodložená," řekl činitel National Biodiesel Board Manning Feraci.

Dovoz americké bionafty do EU vzrostl ze 7000 tun v roce 2005 na zhruba milion tun v loňském roce, uvedla komise. Američtí producenti však popírají, že jejich dovozy způsobují evropským konkurentům problémy a poukazují spíše na daně na bionaftu v Německu a rostoucí ceny surovin.

Američtí výrobci také naznačili, že budou požadovat odvetné kroky proti obchodním bariérám EU.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí