zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika upozorní na festivalu Litoměřický kořen na škodlivost PVC

04.07.2008
Chemické látky
Arnika upozorní na festivalu Litoměřický kořen na škodlivost PVC

LITOMĚŘICE – Výstavou, soutěžním kvízem či peticí „Za náhradu PVC“ (1) doplní sdružení Arnika bohatý program festivalu Litoměřický kořen. Stánek Arniky bude  všem zájemcům otevřen  v pátek 4. 7. od 16 do 19 hodin a v sobotu 5. 7. od 12 do 19 hodin. “Návštěvníci festivalu mohou svým podpisem pod peticí podpořit cíle kampaně Nehrajme si s PVC. Polyvinylchlorid neboli PVC je pro životní prostředí a zdraví lidí nebezpečný plast, ze kterého se stále ještě vyrábějí například dětské hračky, pláštěnky, podlahy, ale i zdravotní pomůcky nebo potravinové obaly (2). Sdružení Arnika usiluje o jeho náhradu dostupnými a bezpečnějšími alternativami,“ představila kampaň Arniky „Nehrajme si s PVC“ její vedoucí Ing. Miroslava Jopková.

„Hudba a ochrana životního prostředí k sobě mají blízko. Dokládá to i řada podpisů předních osobností české hudební scény pod naší peticí,“ vysvětlil vazbu akcí Arniky na litoměřický hudební festival vedoucí její děčínské pobočky Kamil Repeš. Na návštěvníky ve stánku Arniky čeká také soutěž o ceny, nová výstava o odpadech a možnost odnést si suvenýr v podobě nevšední fotografie.

V Ústeckém kraji Arnika spolupracuje na náhradě PVC především s  Nemocnicí sv. Alžběty v Lounech (3). Pomáhá jí s postupnou výměnou zdravotních  pomůcek z tohoto plastu. V současné době nemocnice nahradila už 60 % veškerých rizikových prostředků. Kromě injekčních stříkaček bez PVC začala nemocnice používat  bezftalátové infuzní soupravy nebo masky k dýchání. Arnika také pomáhá dvěma mateřským školkám v Děčíně nahradit PVC hračky a další výrobky z tohoto plastu ekologicky přijatelnějšími alternativami. „I s těmito alternativami seznámíme účastníky festivalu v Litoměřicích,“ doplnil Repeš. 
 

Na festivalu bude mít litoměřickou premiéru také výstava o odpadech „Předcházej a recykluj“ (4). „Jedním z cílů výstavy je ukázat lidem, že se vyplatí znovu používat výrobky a obaly, protože tím šetří cenné suroviny. PVC ale patří ke značně problematickým materiálům a jeho recyklace je velmi obtížná. Proto nepatří do kontejnerů na plasty určené k recyklaci a naopak vytříděný plast znehodnocuje. PVC většinou končí ve spalovnách nebo na skládkách, kde se z něho mohou uvolňovat toxické látky,“ řekl k výstavě její autor Ing. Milan Havel.

Další novinkou informačního stánku Arniky je velká prázdninová soutěž (5). „Jedná se o čtyřkolový soutěžní kvíz, ve kterém si soutěžící ověří své znalosti z oblasti odpadů, toxických látek a PVC. Jednotlivá kola soutěže budou odstartována na různých letních festivalech. Zúčastnit se ale může každý, neboť odpovídat lze i po internetu,“ uvedla  organizátorka soutěže Lenka Petrlíková Mašková. Nejlepších pět soutěžících obdrží předplatné ekologického časopisu, zajímavou knihu a další věcné ceny.  

Podrobnější informace o festivalu Litoměřický kořen naleznete na webových stránkách http://koren.modryznebe.cz/.


Přílohy:

 

(1) Text petice Za náhradu PVC je volně ke stažení na:

http://arnika.org/download/petice-pvc.pdf.

 

(2) Více informací o rizikovosti PVC najdete na stránkách kampaně „Nehrajme si s PVC“: http://pvc.arnika.org/.

 

(3) Tisková zpráva popisující omezení PVC výrobků v Ústeckém kraji je k dispozici na: http://www.arnika.org/tz.shtml?x=2024326.

 

(4) Výstavu „Předcházej a recykluj“ si lze prohlédnout na: http://odpady.arnika.org/vystava.shtml.

 

(5) Podrobnosti o prázdninové soutěži Arniky jsou zde: http://www.zivapraha.arnika.org/.

Za finanční podporu soutěže děkujeme Hlavnímu městu Praha.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí