zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři životního prostředí EU se sešli na dvoudenním neformálním zasedání v Paříži.

07.07.2008
Obecné
Ministři životního prostředí EU se sešli na dvoudenním neformálním zasedání v Paříži.

Výsledky dvoudenního jednání přiblížil český ministr životního prostředí Martin Bursík :„Francie potvrdila ambici dokončit vyjednávání o energeticko-klimatického balíčku do konce letošního roku během svého předsednictví. Deklaroval jsem, že Česká republika Francii v této snaze plně podporuje a v případě, že by se tento záměr nezdařil, jsme připraveni dokončit jednání během  prvních měsíců českého předsednictví. Na balíčku jako takovém a jeho zásadní důležitosti panuje všeobecná shoda. Velmi vážná debata se začíná vést o solidaritě a způsobu rozdělení závazků mezi jednotlivé členské země Evropské unie.

Ve většině vystoupení ministrů jasně zaznívá, že evropským cílem musí být nikoli 20%, ale 30% redukce skleníkových plynů do roku 2020. Evropa musí zapojit i Spojené státy a další znečišťovatele – Čínu, Indii, Brazílii a další. Listopadové prezidentské volby v USA považuji za velkou naději. Třicetiprocentní snížení skleníkových emisí je zásadní, abychom dokázali stabilizovat koncentrace CO2 v atmosféře na bezpečnou úroveň, jak doporučuje Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC).

Pro úspěšné vyjednání mezinárodní dohody o ochraně klimatu po roce 2013 považují ministři životního prostředí EU za klíčové vytvořit účinné a efektivní mechanismy pro financování redukčních i adaptačních opatření v rozvojových zemích. Dohodli se, že vytvoří mezinárodní ad hoc pracovní skupinu, která navrhne nejefektivnější řešení a shodli se také na tom, že bude vhodné pro tento účel využít výnosy z emisního obchodování.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí