zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bez jádra to nejde, říká komise

07.07.2008
Energie
Bez jádra to nejde, říká komise
Česká republika musí do budoucna počítat s jadernou energetikou. A vláda se nemá bránit diskusi o těžbě hnědého uhlí za dnes platnými ekologickými limity.

I taková doporučení se objevují ve zprávě Nezávislé energetické komise vedené šéfem akademie věd Václavem Pačesem, jejíž shrnutí mají HN k dispozici. První dílčí výsledky práce komise dnes Pačes předá premiérovi. Právě pasáže o jaderné energetice a těžbě uhlí za limity dělají z dlouho očekávané odborné analýzy politickou rozbušku. Obě jsou totiž nepřijatelné pro vládní Stranu zelených.

Pačesova zpráva podrobně analyzuje současný stav české energetiky a výhled na příštích dvacet let. Upozorňuje na rizika, jež hrozí v případě, že vláda bude dál odkládat rozhodnutí o tom, na čem stavět výrobu energie. "Nedojde-li v dohledné době k zásadním rozhodnutím, je stabilita energetického hospodářství, zejména elektroenergetiky a zásobování teplem, dočasná," varuje komise.

Vláda má na základě Pačesovy zprávy rozhodnout ještě letos o energetické strategii státu. Celý proces se ale může zdržet. "Jsme hotovi, ale zpráva musí projít ještě další neplánovanou oponenturou. Konečné výsledky tak představíme až na podzim," řekl včera Pačes.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí