zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Je třeba chránit rysy v naší přírodě?

12.07.2008
Příroda
Je třeba chránit rysy v naší přírodě?
Pozvánka na výstavu o Rysích hlídkách

Hnutí DUHA připravilo výstavu o ochraně rysa ostrovida na Šumavě. Konkrétně se jedná o projekt Rysí hlídky. Tuto výstavu instalovala naše místní skupina nejprve na Gymnáziu v Kaplici. Tam byla do konce června a nyní je celý červenec v Infocentru v Kaplici. Uspořádání výstavy úmožnila Nadace Veronica.

Speciálně vyškolení dobrovolní spolupracovníci Hnutí DUHA každou zimu vyráží do terénu na Šumavě, kde se vyskytují ohrožení rysi. Hlídky, organizované v odborné spolupráci se Správou chráněné krajinné oblasti Šumava, mají za úkol odstrašit pytláky, kteří vzácné šelmy systematicky střílejí.

Ilegální lov je hlavní překážkou obnovení populací ohrožených rysů. Odborníci přitom poukazují na to, že viditelná přítomnost většího počtu lidí, kteří v horách případné pytláctví sledují, pomůže zvířata chránit. Hlídky zároveň získávají důležité údaje o výskytu šelem.

Šumavské hlídky probíhaly už třetím rok v oblasti mezi Volary, Prachaticemi a Českým Krumlovem. Účastníci získávají nejen znalosti o životě rysa ostrovida a monitoringu velkých šelem, ale osvojují si také zásady práce v terénu.

Šíření šelem je důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci totiž spásáním malých stromků poškozují především listnaté či smíšené lesy a brání jejich přirozené obnově. Ale ze čtrnácti rysů, která správa šumavského národního parku označila vysílačkou, bylo patrně už osm zastřeleno. Počet ilegálních odstřelů se u nás za posledních dvacet let odhaduje na více než 500 kusů.


Kontakt :
Ondřej Šanda, Hnutí DUHA Č. Budějovice, telefon do práce : 380 711 558 - 5.40 h – 13.40 h, tel. domů po 15. hodině 380 311 459, e-mail : ceskebudejovice@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí