zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ žádá o EIA na další Temelín – reakce Hnutí DUHA

14.07.2008
Energie
EIA
ČEZ žádá o EIA na další Temelín – reakce Hnutí DUHA

Vláda by se podle Hnutí DUHA měla bavit s ČEZ o nových atomových reaktorech až poté, co novela zákona zavede plnou finanční odpovědnost provozovatele za případné škody. Elektrárenská společnost dnes oznámila [1], že požádá ministerstvo životního prostředí o posouzení ekologických vlivů případného rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně.

Podle kontroverzní klauzule současného atomového zákona by ČEZ hradil jen velmi malou část případných škod způsobených atomovým reaktorem. Kdyby v Temelíně došlo k vážné havárii, provozovatel dostane od pojišťoven 35 miliard korun – ale všichni ostatní postižení dohromady jen šest miliard.

Hnutí DUHA zároveň připomnělo, že pro celkovou bilanci jsou daleko důležitější opatření, která vylepší energetickou efektivnost české ekonomiky:

·        Možnosti vylepšení energetické efektivnosti v zastaralém českém průmyslu už se současnými technologiemi činí více než dvojnásobek současné výroby v Temelíně [2].

·        Energetickou náročnost českých budov lze rozumně snížit (hlavně lepšími izolacemi domů, které omezí úniky tepla) o ekvivalent čtyřnásobku současného Temelína [3].

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:

„Vláda by se s ČEZ měla o nových reaktorech bavit až poté, co zavede plnou finanční odpovědnost provozovatele za případné škody. Podle současného atomového zákona by ČEZ platil jen zlomek škod. Hlavní problém je, že další reaktory v Temelíně na dalšího půl století zabetonují silnou ruku státu a nepružnou elektroenergetiku pod kontrolou ČEZ, kterou tvoří několik mamutích zdrojů. Možnosti vylepšení energetické efektivnosti třeba v průmyslu jsou tak enormní, že jeden nebo dva nové reaktory vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou.“

Kontakt:             Martin Sedlák, Hnutí DUHA, 737 128 471, email martin.sedlak@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí