zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

32. ročník odchytové akce Acrocephalus

12.07.2008
Příroda
32. ročník odchytové akce Acrocephalus
V národní přírodní rezervaci Řežabinec, Řežabinecké tůně u Ražic se od 26. července do 6. srpna 2008 uskuteční 32. ročník odchytové kroužkovací akce Acrocephalus. Akce je pořádána pravidelně od roku 1977. Jejím zakladatelem byl písecký ornitolog Karel Pecl, kterého od roku 2002 nahradil RNDr. Jiří Šebestian, CSc., z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Cílem odchytové kroužkovací akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z nejvýznamnějších ptačích rezervací v České republice. Řežabinec byl první lokalitou v České republice zařazenou do evropského výzkumu CES (Constant Effort Sites), v roce 2004 byla celá lokalita vyhlášena jako ptačí území v rámci soustavy Natura 2000.

Odchyt je prováděn na třinácti stálých stanovištích, která jsou rozdělena do 3 územně-biotopových okruhů. Na stanovištích je nataženo celkem 222 metrů nárazových sítí. Sítě jsou v pravidelných intervalech kontrolovány. Zachycení ptáci jsou odnášeni do tábora, kde je každý exemplář podrobně popsán a okroužkován. V loňském roce bylo okroužkováno celkem 26 106 ptáků.  

Podle RNDr. Jiřího Šebestiana, CSc., se letošního ročníku zúčastní zhruba 60 účastníků, jak profesionálních ornitologů, tak zájemců o získání ornitologických zkušeností, praktických dovedností a nových informací o ptácích v rezervaci i mimo ni.

Kontakt na pořadatele:

RNDr. Jiří Šebestian, CSc.
Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity
tel: 607 720 398
e-mail: sebest@prf.jcu.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí