zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP posoudí vliv záměru rozšíření JE Temelín v mezistátním posuzování vlivu na životní prostředí a podle Espoo úmluvy

14.07.2008
Energie
EIA
MŽP posoudí vliv záměru rozšíření JE Temelín v mezistátním posuzování vlivu na životní prostředí a podle Espoo úmluvy

Ministerstvo životního prostředí dnes obdrželo od společnosti ČEZ žádost o posouzení projektu dostavby Jaderné elektrárny Temelín. Ministr životního prostředí Martin Bursík sdělil, že Ministerstvo životního prostředí naloží s dokumentací standardně tak,  jak mu ukládá zákon o posuzování vlivů staveb na životní prostředí. „Půjde o komplikovanou proceduru mezistátního posuzování vlivu na životní prostředí, která si vyžádá odpovídající dobu. Jaderné elektrárny navíc patří podle Espoo úmluvy mezi činnosti, které mohou způsobit škodlivý dopad přesahující hranice států a proto musí být oznámeny i státům, které leží v blízkosti plánované stavby, tj. Německo a Rakousko. Na mezistátním posuzování budeme podle zákona spolupracovat s ministerstvem zahraničních věcí“, řekl Martin Bursík.

 

Na základě oznámení záměru MŽP projekt zaeviduje v databázi Informačního systému EIA a zahájí zjišťovací řízení. Jeho cílem je upřesnění informací, které je vhodné uvést do dokumentace vlivů záměru na životní prostředí. V rámci zjišťovacího řízení budou osloveny všechny dotčené územní celky (obce a kraje), připomínky bude moci předkládat i veřejnost. MŽP informuje o předloženém záměru také státy, které leží v blízkosti plánované stavby, tedy Rakousko a Německo.

 

Po zjišťovacím řízení  proběhne kompletní posouzení vlivů na životní prostředí. Lze předpokládat zájem Rakouska i Německa na přeshraničním posuzování vlivů na životní prostředí podle Espoo úmluvy o posuzování vlivů na životní prostřední přesahující hranice států.

 

Vzhledem k velikosti záměru i významnosti jeho potenciálních vlivů na životní prostředí i vzhledem k přeshraničnímu posuzování lze očekávat, že celý proces EIA bude vyžadovat relativně velmi dlouhou dobu. „Doba bude záležet i na tom, jak rychle bude oznamovatel schopen dodat kvalitní a kompletní dokumentaci vlivů na životní prostředí, potřebné posudky, na počtu připomínek veřejnosti i dotčených orgánů i na vývoji přeshraničního posuzování vlivů,“ říká ředitelka odboru posuzování vlivů a integrované prevence MŽP Jaroslava Honová.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí