zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letecké společnosti budou také muset snižovat skleníkové emise

14.07.2008
Ovzduší
Letecké společnosti budou také muset snižovat skleníkové emise

Poslanci Evropského parlamentu přijali ve druhém čtení návrh směrnice o začlenění leteckých společností do systému obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (EU ETS). K formálnímu ukončení legislativního procesu schvalování směrnice teď zbývá už jen potvrzení dohodnutého kompromisu Radou EU na jejím nejbližší zasedání. "Emise z letecké dopravy sice zatím tvoří pouze malou část emisí skleníkových plynů, na rozdíl od emisí z ostatních sektorů však velmi rychle rostou. Dohodnuté řešení dá v dostatečném předstihu výrobcům i provozovatelům letadel stimul k tomu, aby se i letecká doprava podílela na snižování celkového množství vypouštěných skleníkových plynů," říká náměstek ministra životního prostředí pro ochranu ovzduší a klimatu Aleš Kuták.

Podle dohody mezi Evropským parlamentem a Radou budou od roku 2012 do systému EU ETS zařazeni všichni operátoři provozující lety v Evropské unii (včetně zahraničních aerolinií i letů z EU ze a do třetích zemí). Zpočátku bude 85 % emisních povolenek poskytováno leteckým provozovatelům zdarma a dalších 15 % emisních povolenek získají v dražbě. Příjmy z dražeb povolenek by měly být použity na financování:

  • zmírňování klimatických změn;
  • výzkumu technologií pro „čistší“ letadla;
  • opatření na omezení úbytku lesů v rozvojových zemích;
  • nízkouhlíkové dopravy.

Cílové snížení leteckých emisí skleníkových plynů se stanoví podle ročních průměrných emisí leteckých společností za období 2004–2006. V první fázi (v roce 2012) budou emise skleníkových plynů sníženy o 3 % a v druhé fázi (2013-2020) o 5 %. Tento podíl však může být v budoucnu ještě upravován v rámci celkové revize EU ETS. 

Z působnosti směrnice jsou např. vyňaty průzkumné lety a malé společnosti produkující nízké emise CO2, stejně jako vojenské, či záchranné lety.

Evropská unie bude současně usilovat o dosažení dohody o globálních opatřeních na snížení skleníkových plynů z letecké přepravy. První krok by mohly v tomto ohledu představovat bilaterální dohody s mimoevropskými státy.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí