zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Měníně asi budou i přes odpor obce likvidovat nebezpečné odpady

14.07.2008
Odpady
V Měníně asi budou i přes odpor obce likvidovat nebezpečné odpady

Měnín (Brněnsko) - V Měníně na Brněnsku zřejmě budou moci i přes protest místních likvidovat nebezpečné odpady. Petici proti výstavbě dekontaminační plochy podepsalo přes 500 obyvatel. S projektem ale i tak souhlasí krajský úřad, zjistila ČTK z jeho webových stránek. Záměr ještě musí posoudit příslušný stavební úřad, většinou se ale přikloní na stranu hejtmanství.

O přestavbě části bývalého kravína na dekontaminační plochu, kde by se mohly ročně čistit od nebezpečných látek tisíce tun zeminy či písku, se v obci s 1600 obyvateli mluví už dlouho. Třetina místních, která podepsala petici proti výstavbě, chce záruky, že vše bude ekologické a podle pravidel. Problémy se špatnou likvidací odpadů se totiž v obci už opakovaně řešily.

I vedení Měnína se bojí zhoršení životního prostředí, hlavně ovzduší a podzemních vod. Obává se, že se zvýší doprava v obci a že zařízení bude likvidovat i jiné odpady, než jsou uvedené v dokumentaci, uvedl starosta Oldřich Odrážka.

Podle rozptylové studie ale imise produkované dekontaminační plochou nepřekročí stanovené limity, zjistilo hejtmanství. Firma ESET, která má dekontaminační plochu provozovat, negativní vliv na životní prostředí odmítá. "Laicky řečeno jsou to bakterie, kterým ropné látky chutnají a umějí je pohltit," přiblížila už dříve biologickou metodu čištění jednatelka společnosti Zuzana Mácová. Dnes nebyla k zastižení. Kapacita v Měníně je 5000 tun za rok, podle dřívějších informací se bude využívat pětina. Zemina, písek a další znečištěné odpady se po vyčištění dají opět použít.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí