zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ chce nejen velký Temelín, ale i Dukovany

15.07.2008
Energie
ČEZ chce nejen velký Temelín, ale i Dukovany
Česko je třetím největším čistým vývozcem elektřiny v Evropě, po Francii a Německu. A tuto pozici rozhodně nehodlá opustit.

Energetický gigant ČEZ už naostro spustil přípravu nových jaderných bloků v Temelíně. V pátek podal žádost o posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) - jen týden poté, co takzvaná Pačesova komise vládě doporučila nestavět se vůči jádru zády a premiér Topolánek ji v tom podpořil.

ČEZ chce ale kromě Temelína stavět i v areálu elektrárny Dukovany. "Předložíme stejnou žádost i v případě Dukovan. Jen co budeme schopni pracovat na obou projektech současně," potvrdil HN výrobní ředitel ČEZ Vladimír Hlavinka. V Dukovanech chce ČEZ hlavně nahradit dosluhující reaktory novými. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ale připustil, že po určitou dobu by staré i nové bloky mohly běžet současně, a kapacita elektrárny by se tak zvýšila.

Jen rozšíření Temelína může přijít až na 150 miliard korun. Podle ČEZ se investice vrátí, protože ekonomicky vychází jádro lépe než jiné druhy energie. Otázkou je jen politická vůle.

Proti atomu stojí zelení, nyní ale nebudou záměry ČEZ blokovat. Jejich šéf Martin Bursík včera označil dosavadní práci Pačesovy komise za zklamání, protože prý podlehla zájmům ČEZ. Slíbil ale, že ministerstvo životního prostředí, jež vede, posoudí žádosti ČEZ ryze úředně, bez ohledu na politiku. EIA bude trvat několik let, definitivně proto o jádru rozhodne až příští vláda.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí