zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šetříme vodou

16.07.2008
Voda
Šetříme vodou

Odborníci spočítali, že sedmdesát procent vody spotřebujeme v koupelně a na toaletě a zbývající část při přípravě jídla a mytí nádobí.

Po kohoutkových a směšovacích bateriích si spotřebitelé oblíbili pákové baterie. Mají totiž v porovnání s prvními dvěma typy mnohem nižší spotřebu. Někteří výrobci uvádějí, že pákové baterie šetří kolem 30% vody. Tím, že se zkracuje čas potřebný na regulaci množství a teploty vody, odstraňuje se její zbytečné odpouštění bez užitku. V porovnání s kohoutkovými bateriemi dokonce vychází úspora vody až na 50 procent. Navíc se ušetří energie nutná k jejímu ohřevu. Při pořizování nových baterií nás musí zajímat především, zda kupujeme baterii s keramickými destičkami, které nám zaručí až půl miliónu cyklů (otevření a zavření baterie). Ještě úspornější a také bezpečnější jsou termostatické baterie. Jejich montáž odborníci vřele doporučují hlavně k vanám, protože otočením jednoho kohoutku vytéká voda v předem nastavené teplotě. Tím, že si nemícháme teplotu, ušetříme přibližně třetinu vody. Náklady na pořízení termostatické baterie se tak velmi brzy vrátí.

Spotřeba vody se také řídí způsobem, jaký při mytí preferujeme.  Pokud si dopřejeme koupel ve vaně, spotřebujeme při jednom koupání až 100 litrů vody. Při sprchování máme třetinovou spotřebu, a máme-li úspornou sprchu, můžeme ušetřit ještě více.

Podceňovat bychom neměli ani staré toalety, které mají obvykle nádrž na 9 litrů vody. Používá-li takový klozet čtyřčlenná rodina, spotřeba vody se počítá na několik desítek tisíc litrů ročně. Novější mísy mají většinou dvojí splachování (3 nebo 6 litrů), čímž za rok ušetříme poměrně slušnou sumu. určitě se nevyplatí čekat, až nám doslouží starý záchod, ale opatřit si co možná nejdříve klozet s kombinovaným splachováním.

Co musíme v koupelně a na toaletě skutečně pohlídat, jsou zdánlivě zanedbatelné úniky vody. Tak například slabě kapajícím kohoutkem můžeme promrhat necelý kubík vody za měsíc. A jestliže nám silně protéká  klozet, uteče nám měsíčně až 60 m3 vody.

 RADY pro šetření vody:
Kapající vodovodní kohoutky a netěsné splachovací nádrže ihned odstavte a nechejte opravit!

Sprchujte se místo koupání! 1 sprcha = 60-80 litrů vody, 1 plná koupel = 150-200 litrů vody

Namontujte si redukci průtoku - sníží se průtok vody při sprchování.

Pračky a myčky nádobí používejte jen tehdy, jestliže jsou optimálně naplněny

Čištění zubů se sklenicí = 0,2 litru vody - čištění zubů při tekoucí vodě = 5-7 litrů vody

Holení na mokro s naplněným umyvadlem = 3-5 litrů vody - holení pod tekoucí vodou = 25 litrů vody

Při sprchování během namydlení a šamponování vodu zavřete nebo zmírněte její tok

Do klozetu nesplachujte zbytky jídla a malé odpadky, ale hoďte je do popelnice! 2 splachování denně vydají cca 6000 litrů vody ročně!Talíře a kastroly před umytím otřete papírovým ubrouskem, snížíte zašpinění vody a potřebu její výměny. Používejte kvalitní přípravky na čištění naádobí, rozhodně se vyplatí.

Předmývání nádobí, příborů atd. neprovádějte pod tekoucí vodou

K zalévání rostlin používejte podle možnosti zadrženou dešťovou vodu

ZDROJ:www.domacidilna.cz, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí