zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EPS: Trpíte hlukem z ulice? Vinou hygieniků máte smůlu!

15.07.2008
Hluk
EPS: Trpíte hlukem z ulice? Vinou hygieniků máte smůlu!

Ekologický právní servis (EPS) dnes zveřejnil analýzu tzv. hlukových výjimek. Studie odhaluje důvody, proč v České republice hlukem ze silnic dlouhodobě trpí statisíce lidí, a proč se situace vůbec nelepší. Na vině je praxe vydávání tzv. hlukových výjimek.

Studie vychází z analýzy 131 povolení k provozu nadlimitního zdroje hluku a z naší zkušenosti v dané oblasti při zastupování občanů obtěžovaných nadlimitním hlukem. Analýza odhalila řadu nedostatků jak v žádostech o vydání tohoto povolení, tak v rozhodnutí samotném.“, říká k tomu právník EPS Pavel Doucha, jeden z autorů studie.

Každý provozovatel včetně správců silnic má povinnost zajistit dodržování hlukových limitů. Pokud to z vážných důvodů není možné, udělí krajská hygienická stanice při splnění dalších podmínek tzv. výjimku. „Praxe jejich vydávání ale není tak výjimečná, jak by se mohlo zdát. Výjimky platí např. pro celé kraje nebo na bezdůvodně dlouhou dobu.“ říká k tomu právník EPS Michal Bernard. „Současná praxe vydávání těchto výjimek spíše reflektuje potřeby správců silnic než zdraví lidí, kteří jsou hluku vystaveni. Tento základní deficit musí být co nejdříve změněn.“ dodává Bernard.

„Těch problémů je tam celá řada. K nejzávažnějším patří to, že lidé trpící hlukovou zátěží nemají možnost jakkoliv ovlivnit vydání výjimky nebo se o ní alespoň dozvědět. Nejsou totiž účastníky řízení. Taková úprava je v rozporu s Ústavou. Abychom to za Ministerstvo zdravotnictví alespoň částečně napravili, umístili jsme kopie všech výjimek, které se nám podařilo sehnat na naše webové stránky“, uzavírá Doucha. 3) Každý občan tak může snadno zjistit, zda poškozování jeho zdraví hlukem posvětil úřad, který má paradoxně v popisu práce jeho ochranu.

http://www.nasepenize.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí