zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MMR a Ústecký kraj napravují ekologické škody z dob komunismu

22.07.2008
Geologie
MMR a Ústecký kraj napravují ekologické škody z dob komunismu

V březnu letošního roku se na regionální pracoviště ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v Mostě obrátil starosta Jeníkova u Duchcova Libor Groh s žádostí o pomoc při řešení samovzněcování půdy v katastru obce. Tomuto kroku předcházelo marné dvouleté jednání s krajskou samosprávou. Díky zásahu MMR  a Ústeckého kraje se podařilo sehnat finanční prostředky řešení samovzněcování půdy v katastru obce během tří měsíců! Sanace bude zahájena v září letošního roku a potrvá přibližně dva měsíce.

Regionální pracoviště MMR v Mostě kontaktovalo hejtmana Ústeckého kraje a požádalo ho o uvolnění finančních prostředků pro obec na vypracování projektové dokumentace. Hejtman finance v krátkém čase uvolnil. Na základě této skutečnosti ministerstvo seznámilo obec s řešením sanace a získalo souhlas dotčených obyvatel k realizaci. Sanace vyřeší havarijní stav, který ohrožuje občany na zdraví, a předejde tak několikanásobně vyšším škodám v případě vzniku otevřeného požáru. „Území bude systematicky injektážně sanováno popílkovým rmutem. Vytěsněním vzdušného kyslíku se tak zamezí dalšímu záparu," upřesnil ministr Jiří Čunek.

Na doporučení MMR byl projekt „Likvidace záparů Jeníkov" předložen do meziresortní komise, která hodnotí projekty zaměřené na ekologické škody po těžbě hnědého uhlí. Počátkem července 2008 byl projekt komisí schválen. „Občané Jeníkova se tak po dlouhých peripetiích budou moci bezpečně pohybovat na svých pozemcích, aniž by bylo ohroženo jejich zdraví nebo majetek," dodal ministr Čunek.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Odbor komunikace MMR ČR
Staroměstské nám. 6
110 15 Praha 1
Tel.: 420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr_cz
Web: www.mmr.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí