zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prezidentův film je na omluvu, rozhodl regulátor

24.07.2008
Ovzduší
Prezidentův film je na omluvu, rozhodl regulátor

Kontroverzní film Velký podvod s globálním oteplováním, jenž polemizuje s výsledky klimatologických výzkumů a který před rokem v Praze prezentoval prezident Václav Klaus, je „nepoctivý a nespravedlivý“. Rozhodl to britský mediální regulátor. Televizní stanice, jež pořad odvysílala, se musí omluvit.

Podle regulátora – úřadu Ofcom – producenti programu překrucovali názory předních odborníků. Rovněž prezentace opatření, která mají snižovat exhalace skleníkových plynů, byla podle rozhodnutí neobjektivní. Ostrý komentář ve filmu přitom označuje za „paušální a divoký“, tudíž může „zakrývat skutečnost“, že film „velmi agresivně“ polemizuje s „většinovým vědeckým konsensem“.

Oceánograf Carl Wunsch, profesor na Massachusetts Institute of Technology, loni obvinil autora filmu z manipulace s jeho názory. Natočené interview podle něj sestříhal tak, že vědec v pořadu vystupuje, jako by prezentoval přesný opak toho, co si ve skutečnosti myslí. Bývalý hlavní vědecký poradce britské vlády sir David King si zase stěžoval, že snímek kritizuje slova, která nikdy nepronesl. Odborníci také programu vytýkali podvody a falšování údajů.

Regulátor přitom usoudil, že nemá právo posuzovat, zda film věcně správně prezentuje odborné problémy. Kompetence Ofcom se totiž omezují na kontrolu, jestli programy jsou nestranné ve „významných politických a průmyslových kontroverzích“. Úřad však dospěl k závěru, že „souvislost mezi lidskou aktivitou a globálním oteplováním“ byla v době vysílání už dostatečně jasná – srovnává ji se souvislostí mezi virem HIV a onemocněním AIDS –, takže o žádnou „významnou kontroverzi“ nejde.

Shrnutí hlavních výhrad, které vědci k podvodům ve filmu měli:

www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=516&year=2007>

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři