zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Paramo a kraj chtějí urychlit sanaci ekologických škod

24.07.2008
Geologie
Paramo a kraj chtějí urychlit sanaci ekologických škod

Pardubice - Projekty jsou podle rafinérie připraveny, na řadě je nyní stát. Pryskyřice u Lidlu ohrožuje stavbu důležité silnice

Staré ekologické zátěže, které vznikly za více než staletého trvání rafinérie Paramo, stále čekají na svou likvidaci. I když se k tomuto závazku počátkem 90. let minulého století přihlásil stát, sanační práce mírně pokročily pouze u obce Časy, kde skončila část odpadů z výroby. Firma se nyní společně s krajem a přilehlými městskými obvody pokusí připravené sanační projekty prosadit. Rozhodnutí je však na státních orgánech.

Pomalý postup

Když se během privatizace v roce 1994 stát zavázal, že bude financovat likvidaci starých ekologických zátěží v Paramu, tehdejší Fond národního majetku ČR stanovil i garanční částku na tyto práce ve výši 1,2 miliardy korun. Na včerejší tiskové konferenci svolané do sídla Parama však zaznělo, že i když jsou sanační projekty po „papírové“ stránce z pohledu Parama připraveny, organizátorem výběrových řízení je ministerstvo financí. Firma tak nemůže ovlivnit ani termíny, ani čerpání peněz. Podle generálního ředitele Parama Ivana Ottise již rafinérie investovala do nezbytných ekologických opatření stovky milionů korun. „Nicméně staré ekologické zátěže tady zůstávají,“ řekl Ivan Ottis.

Jako nejpalčivější se nyní jeví tzv. deponie kyselinových pryskyřic – Lidl. Nečekaně se před časem objevila při výstavbě parkoviště u marketu Lidl a jedná se pravděpodobně o zavezený kráter po náletu bombardérů z konce 2. světové války. Jenomže tudy má vést i čtyřproudá silnice z Hradce Králové na Chrudim. A pokud pozemek nebude v příštím roce sanován, stavba nezíská stavební povolení. Do uspíšení sanací se proto vložil i Pardubický kraj. „Pokud nebude lokalita vyřešena, bude ohrožen čtyřpruh. Udělám vše, co budu moci,“ nechal se včera slyšet hejtman Ivo Toman. Toho podpořili i starostové dvou městských obvodů, které s Paramem sousedí – dukelský i svítkovský. „Zdá se nám, že tempo sanačních prací je velmi pomalé,“ prohlásila starostka šestého městského obvodu Zuzana Zlesáková. Obvody nyní zašlou odpovědným státním institucím otevřenou výzvu, v níž apelují na rychlejší postup.

Staré ekologické zátěže Parama se nacházejí jak v hlavním závodě, tak i obcích Zdechovice, Nová Ves, Hlavečník, Blato. A Časy, kde před dvanácti lety začala sanace.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí