zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Všechny žaloby proti vodnímu dílu Přelouč byly úspěšné

25.07.2008
Voda
Všechny žaloby proti vodnímu dílu Přelouč byly úspěšné

Další příprava stavby je zbytečné vyhazování peněz

Děti Země ve čtvrtek 24. července 2008 od pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové obdržely dva rozsudky, kterými byly zrušeny dvě stavební povolení pro plavební stupeň Přelouč. Tento výsledek se přitom dal očekávat, neboť soud čtyři dny před tím zrušil územní rozhodnutí, které je důležitým podkladem. Ministr dopravy Aleš Řebíček by měl nyní další schvalovací procesy pro tuto stavbu za téměř dvě miliardy korun konečně zastavit a zkusit iniciovat diskusi o smyslu splavnění Labe do Pardubic a případně o nalezení jiného reálného řešení.

„Investor se tak s přípravou vrátil do roku 2004, neboť nemá závazné stanovisko k zásahu do nivy a toku řeky Labe, nemá výjimku k zásahu do biotopů téměř třiceti kriticky a silně ohrožených druhů živočichů a rostlin, nemá územní rozhodnutí a nemá ani dvě důležitá stavební povolení,“ vyjmenovává Miroslav Patrik z Dětí Země všechny dosavadní hlavní nezdary Ředitelství vodních cest ČR.

Sdružení už také požádalo úřady o přerušení tří probíhajících stavebních řízení a dvou řízení o kácení mimolesních dřevin, protože bez výše uvedených rozhodnutí nemá další pokračování smysl.

„Pokud chybí územní rozhodnutí a soud zrušil i obě stavební povolení, budeme ještě žádat zrušení jediného pravomocného stavebního povolení, proti kterému jsme žalobu nepodali,“ uvádí další plány Michael Kousal ze Svobody zvířat Hradec Králové, který se stavbou zabývá více než deset let.

Obě sdružení chtějí zabránit zničení biotopů na Slavíkových ostrovech u Přelouče s téměř šedesáti zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, včetně největší populace modrásků očkovaných v Čechách.

„Pokud navíc neexistují žádné fatální dopravní, ekonomické či jiné důvody ke splavnění Labe do Pardubic, pak doporučujeme od tohoto záměru upustit a zbytečně neutrácet další miliony korun za tento špatný nápad bez další budoucnosti,“ myslí si Patrik, který se ovšem další diskusi nevyhýbá.

Přehled všech pěti úspěšných žalob Dětí Země a Svobody zvířat Hradec Králové:

1)       28. 02. 2006 = Městský soud v Praze ruší rozhodnutí o výjimce k zásahu do biotopů téměř třiceti zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin, přičemž ministr životního prostředí Martin Bursík dne 29. 3. 2007 výjimku s definitivní platností nepovoluje

2)       13. 06. 2008 = pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové ruší územní rozhodnutí

3)       17. 06. 2008 = pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové ruší stavební povolení pro stavební objekt zařízení staveniště

4)       17. 06. 2008 = pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové ruší stavební povolení pro devět stavebních objektů

5)       19. 06. 2008 = pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové ruší rozhodnutí o zásahu do významných krajinných prvků niva a tok řeky Labe

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí