zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slováci likvidují následky po ničivých povodních

28.07.2008
Voda
Slováci likvidují následky po ničivých povodních

Košice - Povodňová situace na východním Slovensku se již uklidnila. V postižených obcích se dnes pokračovalo v odstraňování následků záplav, za pomoci těžké techniky se obnovovala koryta potoků, uvolňovaly zatarasené cesty a hasiči čerpali vodu ze zaplavených domů. Regionu se větší srážky vyhnuly, hladiny řek klesaly. Obec Čirč se rozloučila se dvěma oběťmi povodní.

V Košickém kraji podle Českých novin klesla i hladina řeky Uh, na níž se očekávala záplavová vlna z Ukrajiny. Ta zatím nepřišla, informovali ČTK hasiči. V Prešovském kraji pokračovaly intenzivní práce hlavně v obcích Čirč, Kolačkov a Nová Ľubovňa. Do obnovy koryt potoků se zapojily desítky lidí.

Podle povodňové komise v Bardejově bylo vyřešeno zásobování nedostupných obcí Livov a Livovská Huta. Do obcí třikrát denně přijíždí těžký transportér, v odlehlé obci Livovská Huta armáda zabezpečila rádiové spojení

V obci Čirč, která patří k nejhůře postiženým místům nynějších povodní, byly dnes pohřbeny dvě oběti katastrofy. V obci na hodinu ustal hukot těžkých mechanismů, s jejichž pomocí se již čtvrtý den pracuje na obnově koryta místního toku a staví se provizorní cesty. Hasiči neustále odsávají vodu ze zaplavených domů. V obci pomáhají i hasiči ze Žiliny a armáda. Na pomoc dnes přijeli i kolegové z Polska a na místo dorazila i humanitární pomoc.

Podle Slovenského hydrometeorologického ústavu nestálé počasí bude na východním Slovensku i v neděli. Stále se mohou vyskytnout i místní bouřky.

Charita Česká republika vyhlásila na pomoc východnímu Slovensku postiženému záplavami sbírku. Výtěžek chce organizace podle jejího tiskového mluvčího Jana Oulíka použít hlavně na nákup dezinfekce, nářadí a přikrývek. Obětem záplav chce také zajistit dodávky pitné vody, trvanlivých potravin a zabezpečit lidem provizorní přístřeší. Charita chce na Slovensko také zapůjčit vysoušeče, které používala při povodních v České republice v roce 2002.

www.aktualne.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí