zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvůli znečištění byl zastaven provoz u ústí Mississippi

28.07.2008
Havárie
Kvůli znečištění byl zastaven provoz u ústí Mississippi

Kvůli úniku nafty po středeční strážce dvou lodí byl na největší severoamerické řece Mississippi zastaven lodní provoz v úseku dlouhém 160 kilometrů. Zakotvit musely desítky nákladních lodí a tankerů plujících mezi Mexickým zálivem a New Orleansem.

Po srážce 182 metrů dlouhého tankeru Tintomara a nákladní lodi společnosti American Commercial Lines uniklo do řeky 1,5 miliónů litrů bionafty, kterou tanker vezl. Nákladní loď dlouhou 58 metrů tanker přepůlil.

Ropná skvrna na Mississippi:.Ropná skvrna na Mississippifoto: Reuters/Sean Gardner

Zastavení provozu má umožnit zachytit uniklou boinaftu a řeku vyčistit. Zachycení představuje problém, protože vody v Mississippi teče rychle. Vyčistění řeky může trvat i několik týdnů.

Odstraňování bionafty z Mississippi pomocí absorbčních mopů:.Odstraňování bionafty z Mississippi pomocí absorbčních mopůfoto: Reuters/Sean Gardner

Po Mississippi se přepravuje asi 50 procent americké kukuřice, sóji a pšenice, které jsou exportovány z Mexického zálivu. Pokud je neworleánský přístav uzavřen, každý den mu vzniká škoda ve výši 100 000 amerických dolarů.

Norná stěna na Mississippi:.Norná stěna na Mississippifoto: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí