zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplá Vltava na Šumavě se otevřela vodákům

29.07.2008
Voda
Příroda
Teplá Vltava na Šumavě se otevřela vodákům

Vodáci, kteří se letos chystají na sjezd Teplé Vltavy, jejíž část se nachází v prvních zónách šumavského národního parku, mohou být zatím klidní. Na vodu mohou. Správcům parku se totiž dosud nepodařilo zavést opatření, jež by řeku pro vodní turistiku prakticky zcela uzavřela.

Proti návrhu ochranářů se postavily především šumavské obce, a prozatím tak zabránily přijetí nového návštěvního řádu. Někteří jejich zástupci kvůli tomu úterní jednání s vedením NP Šumava rovnou bojkotovali.

Na toku Teplé Vltavy přesto nadále vládne silná nervozita „Je to samozřejmě dobrá zpráva. Ale jedná se jen o nejbližší období. Stále není jasné, co bude příští rok. Sezóna končí v říjnu, ale už v tu dobu budeme muset plánovat novou. Jsme doslova v pasti,“ řekla ve středu Právu majitelka společnosti Votus Jana Bláhová.
Votus půjčuje už od roku 1990 lodě právě v oblasti Teplé Vltavy.

O Šumavě už nerozhodují odborníci

„O Šumavě už dávno nerozhodují odborníci, ale úzká skupina lidí, jejichž zájmy nechápu. Na řece jsme téměř 20 let. To znamená, že za tu dobu by měla být úplně zničená. Ale není, takže už nevím, o co vlastně jde,“ zdůraznila. Nechápe, jak kroky ochranářů souvisejí se snahou udržet na Šumavě stálé obyvatele a turisty.

Vodáků letos ubylo. Podle Bláhové je to dáno tím, že mnozí návštěvníci si myslí, že je řeka uzavřena. Podle mluvčího Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovana Holuba to způsobilo počasí.

Vodáci sjíždějící Vltavu jsou od jara do podzimu hojnými návštěvníky Českého Krumlova.Vodáci sjíždějící Vltavu v Českém Krumlově.foto: Právo/Petr Pokorný

Vedení parku očekává, že hlavní nápor přijde v srpnu, kdy bývá na Šumavě stabilnější počasí. Zatím správa nemusela řeku uzavřít, přestože se její hladina pohybuje přibližně jeden až dva centimetry nad povoleným limitem 45 cm, měřeným na vodotečné lati u Soumarského mostu. Pokud by platila nová pravidla s limitem 65 cm, už by na řece nebyla ani noha. Park ale ustoupit nehodlá.

„Už tak jde o mírnější opatření. Odborníci navrhovali limit 70 až 80 centimetrů. Věříme, že v září bude nový návštěvní řád schválen,“ prohlásil Holub.

Proti se anonymně stavějí mnozí vědci

Nyní se zdá, že kromě správy parku a zeleného ministerstva životního prostředí chystaná opatření na Šumavě nepodporuje už nikdo další. Proti se anonymně stavějí mnozí vědci, oficiálně pak zástupci obcí, kraje i veřejnost.

„Jsem zvědav, jestli se poté, co Šumavu sežere kůrovec, budeme moci ještě za svého života do zdravé krajiny znovu podívat. Řeka je jen zástupný problém, který má odvést pozornost od závažnější problematiky,“ řekl Právu například bývalý reprezentant ČR v kanoistice Jakub Prüher.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí