zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstava Arniky bude na Prázdninách v Telči

30.07.2008
Chemické látky
Výstava Arniky bude na Prázdninách v Telči

JIHLAVA / TELČ Výstavou, soutěžním kvízem či peticí „Za náhradu PVC“ (1) doplní sdružení Arnika bohatý program festivalu Prázdniny v Telči. Informace z Arniky budou  všem zájemcům přístupné v podloubí zámecké zahrady od 29.7. do 9.8. od 9 do 18 hodin. “Návštěvníci festivalu mohou svým podpisem pod peticí podpořit cíle kampaně Nehrajme si s PVC. Polyvinylchlorid neboli PVC je pro životní prostředí a zdraví lidí nebezpečný plast, ze kterého se stále ještě vyrábějí například dětské hračky, pláštěnky, podlahy, ale i zdravotní pomůcky nebo potravinové obaly (2). Sdružení Arnika usiluje o jeho náhradu dostupnými a bezpečnějšími alternativami a pomáhá v ní mimo jiné také havlíčkobrodské nemocnici,“ představila kampaň Arniky „Nehrajme si s PVC“ její vedoucí Ing. Miroslava Jopková.

„Hudba a ochrana životního prostředí k sobě mají blízko. Dokládá to i řada podpisů předních osobností české hudební scény pod naší peticí,“ vysvětlil vazbu akcí Arniky na telčský hudební festival koordinátor petiční akce Kamil Repeš. Na návštěvníky čeká kromě zajímavých informací také nová výstava o odpadech. Bude součástí tzv. Ekostanu, který na festivalu společně s ostatními sdruženími pořádá již tradičně Hnutí Brontosaurus.

Výstava o odpadech „Předcházej a recykluj“ (4) bude poprvé v kraji Vysočina instalována právě v Telči. „Jedním z cílů výstavy je ukázat lidem, že se vyplatí znovu využívat výrobky a obaly, protože tím šetří cenné suroviny a energii. PVC ale patří ke značně problematickým materiálům a jeho recyklace je velmi obtížná. Proto nepatří do kontejnerů na plasty určené k recyklaci a naopak vytříděný plast znehodnocuje. PVC většinou končí ve spalovnách nebo na skládkách, kde se z něho mohou uvolňovat toxické látky,“ řekl k výstavě její autor Ing. Milan Havel.

V kraji Vysočina Arnika spolupracovala na náhradě PVC především s  Nemocnicí v Havlíčkově Brodě, ale uspořádala zde již také několik podpisových akcí (3). Postupně se podařilo vyměnit zdravotních  pomůcek z tohoto plastu za bezftalátové. V současné době nemocnice na tomtéž oddělení nahrazuje také PVC hračky ekologicky i zdravotně přijatelnějšími alternativami. „Lidé se nás často ptají, jak je možné výrobky z PVC nahradit,“ říká Ing. Jana Vitnerová z jihlavské pobočky Arniky. „Proto v Telči návštěvníky budeme seznamovat také s některými těmito materiály,“ 

Přílohy:

(1) Více informací o petici a její text volně ke stažení najdete na: pvc.arnika.org

(2) Více informací o rizikovosti PVC najdete na stránkách kampaně „Nehrajme si s PVC“: pvc.arnika.org.

(3) Viz například tiskové zprávy Arniky:

pvc.arnika.org

pvc.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí