zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody v povodí Morávky odstraňují křídlatku

02.08.2008
Příroda
Ochránci přírody v povodí Morávky odstraňují křídlatku

Ostrava - Ochránci přírody v těchto dnech využívají příznivého počasí a pokračují v povodí Morávky v likvidaci křídlatky, momentálně pracují ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Rostlina, která dorůstá až čtyřmetrové výšky, zabírá pod Beskydami až 350 hektarů plochy. Tento agresivní plevel vytlačuje původní vegetaci a způsobuje erozi půdy. Likvidace křídlatky je největším projektem Moravskoslezského kraje v oblasti ochrany přírody a krajiny. ČTK to dnes řekl manažer projektu Roman Barták.

Projekt pokračuje už druhým rokem a celkové náklady na likvidaci této rostliny budou 28 milionů korun, kraj na něj z evropských fondů získal asi 20 milionů korun. "Unikátnost projektu spočívá například i v tom, že získal podporu v konkurenci asi sedmi set žádostí z celé Evropské unie," uvedl náměstek hejtmana Pavol Lukša.

V průběhu loňského roku bylo ošetřeno asi 173 hektarů z celkové plochy, na které se křídlatka v povodí Morávky vyskytuje. Rostlina se odstraňovala mechanicky, postřikem nebo vpichováním herbicidů. "Při kontrole ošetřených ploch na začátku tohoto roku již bylo možné pozorovat účinek zásahu. Křídlatka se na těchto plochách obnovuje výrazně méně, na některých místech téměř vůbec," uvedl vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Tomáš Kotyza.

Podle Bartáka se i letos budou místa, na nichž se křídlatka loni odstraňovala, znovu ošetřovat. Pro likvidaci rostliny je potřeba, aby nepršelo a nefoukal vítr. Odstraňuje se až do prvních mrazů, tedy zhruba do poloviny října. Cílem čtyřletého krajského projektu je vyhubení křídlatky v povodí Morávky až na deset procent současného výskytu.

Martina Kubíčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí